خبر فوری
This content is not available in your region

دو دستگی درمیان مردم کریمه در روز همه پرسی

نظرها
دو دستگی درمیان مردم کریمه در روز همه پرسی
اندازه متن Aa Aa

یِوپاتوریا شهر کوچکی است که در ۶۰ کیلومتری شهر سیمفروپل، مرکز کریمه قرار دارد و آن را به دلیل تنوع قومی و مذهبی اش بیت المقدس کوچک می نامند. در این مکان در کنار جمعیت روس زبان، اقلیت مسلمان تاتار نیز زندگی می کنند.

این شهر کوچک، مثالی برای نشان دادن پیچیدگی هایی است که در زمان برگزاری همه پرسی در منطقه کریمه وجود دارد. فرستاده یورونیوز به دو مرکز رای دهی در این شهر رفته است.

اولین مرکز، در منطقه ای است که اکثریت ساکنان آن را تاتارها تشکیل می دهند. در این مرکز، جمعیت کمی حضور دارند زیرا تاتارها این همه پرسی را تحریم کرده بودند.

در اطراف محل رای گیریِ تاتارها، جمعیتی را می توان دید که از دور آنچه را که روی می دهد می نگرند و به رصد مردمی می پردازند که در رای گیری شرکت می کنند.

یکی از بزرگان قوم تاتار در این ناحیه می گوید: «من به همه تاتارهای کریمه گفته ام که رای ندهند.»

ویک بانوی تاتار نیز می گوید: «ما این همه پرسی را به رسمیت نمی شناسیم زیرا مشروعیت ندارد. برگزاری این همه پرسی مطابق با هیچ قانونی نیست. ما نمی خواهیم بخشی از روسیه باشیم. ما پوتین را نمی خواهیم.»

اما در دومین مرکز رای گیری که در منطقه روس نشین قرار دارد، وضعیت بگونه ای دیگر است.

یکی از طرفداران الحاق به روسیه می گوید: «ما زمینهای بسیاری داریم که تاکنون بهره برداری نشده است. ما می توانیم دامداری و کشاورزیمان را توسعه دهیم، ما کارخانه داریم و در کریمه گاز و جاذبه های گردشگری زیادی داریم. بنابراین فکر نمی کنم در صورت الحاق به روسیه به گدایی بیافتیم. گدایان کسانی هستند که در کی یف زندگی می کنند و همه پول های کریمه را می گیرند و کاری برای توسعه این منطقه انجام نمی دهند.»

سرجو کانتونه، خبرنگار اعزامی یورونیوز به کریمه می گوید: هیچ نگرانی درباره نتیجه این همه پرسی دیده نمی شود و انتظار می رود که رای قابل توجهی برای جدایی کریمه از اوکراین به صندوق ها ریخته شود. جمعیت طرفدار روسیه خوشحالند و تنها در انتظارند تا نتیجه همه پرسی بطور رسمی اعلام شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.