خبر فوری
This content is not available in your region

درگیری و ناآرامی در شهر دونتسک اوکراین

نظرها
درگیری و ناآرامی در شهر دونتسک اوکراین
اندازه متن Aa Aa

در آستانه برگزاری همه پرسی روز یکشنبه در شبه جزیره کریمه تنش بین طرفداران الحاق این شبه جزیره به روسیه و مخالفان آن به نقطه اوج خود رسیده است.

در شهر دونتسک واقع در شرق اوکراین طرفداران پیوستن کریمه به روسیه به یک ساختمان متعلق به سرویسهای امنیتی حمله ور شدند. مهاجمان خواستار آزادی پاولو گوبارف، که خود را فرماندار منطقه اعلام کرده بود، شده بودند. وی توسط نیروهای امنیتی اوکراین دستگیر شده است.

یکی از طرفداران الحاق به روسیه می گوید: «باید یک همه پرسی با طرح چهار سئوال برگزار شود. آیا اوکراین باید تبدیل به یک فدراسیون و یا کنفدراسیون شود؟ آیا باید جنوب غربی اوکراین متعلق به آن باشد و یا به روسیه الحاق شود؟ همه این انتخابها باید در نظر گرفته شود.»

از سوی دیگر تظاهرات مخالفان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه به درگیری با طرفداران روسیه و طرفداران الحاق کریمه به آن منجر شد.

یکی از مخالفان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه می گوید: «آنها بر روی ما سنگ و نارنجک پرتاب می کرند، ما را باتوم کتک می زدند و از گاز اشک آور استفاده می کردند. زمانی که سوار یک اتوبوس شدیم همه مجروح بودند.»

در جریان این درگیرهای خشونتبار روز جمعه مرد جوانی به نام دیمیترویو چرنیاوسکی توسط مهاجمان طرفدار روسیه با ضربات چاقو از پای درآمد.

آنجلینا کاریاکینا، خبرنگار یورونیوز در اوکراین می گوید: «با توجه به اینکه فعالان طرفدار روسیه به تظاهرات و تجمعات خود ادامه می دهند وضعیت در دونتسک همچنان متشنج است. یکی از خواسته های آنان برگزاری یک همه پرسی درباره تبدیل اوکراین به یک فدراسیون است. طرفداران دولت جدید اوکراین سعی دارند شوک پس از حمله خشونتبار به شرکت کنندگان در یک تجمع جهت حمایت از اتحاد اوکراین را از سر بگذرانند. آنها اعتقاد دارند که نه تنها در دونتسک بلکه در تمام منطقه اراده ای برای ایجاد رعب و وحشت وجود دارد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.