وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کشفی که نظریه انبساط کیهانی را ثابت می کند

کشفی که نظریه انبساط کیهانی را ثابت می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دانشمندان آمریکایی سیگنال باقی مانده در فضا در نتیجه انبساط کیهانی در نخستین لحظات ایجاد آنرا کشف کرده اند. این رویداد براساس نظریه ها، کسری از ثانیه پس از انفجار بزرگ در حدود چهارده میلیارد سال پیش رخ داده است.

پژوهشگران با استفاده از تلسکوپی که در قطب جنوب قرار دارد و برای ردیابی تشعشعات باقیمانده از انفجار بزرگ طراحی شده است، این امواج گرانشی را مشاهده کرده اند.

مارک کامیونکووسکی، فیزیکدان نظری می گوید: «این کشف، حلقه گمشده کیهان شناسی است. چیزی است که ما فکر می کردیم باید آنجا باشد ولی مطمئن نبودیم و طی دو دهه، مشتاقانه به دنبال آن بودیم.»

آلبرت اینشتین، اولین شخصی بود که در نظریه نسبیت خود وجود امواج گرانشی را پیش بینی کرد. این امواج، نوسان های ریزی هستند که انرژی را در پهنه فضا منتقل می کنند. سال هاست که دانشمندان به دنبال نشانه مستقیمی از وجود این امواج می گردند.

بنابه گفته دانشمندان، وجود امواج گرانشی، نظریه انبساط را ثابت می کند. طبق این نظریه در آغاز جهان همه چیز با سرعتی بسیار بالا منبسط شد.

موردکای مارک لو، متخصص فیزیک نجومی می گوید: «جهان قابل مشاهده که به اندازه یک اتم بود در کسری بسیار کوچک از ثانیه به اندازه یک توپ بسکتبال بزرگ شد. نظریه انبساط کیهانی از سی سال پیش ایجاد شده است و این کشف، پیش بینی های این نظریه را تایید می کند.»

از این پس آزمایش های متعددی برای ثابت کردن نهایی این کشف انجام خواهد شد، زیرا در نهایت، جایزه نوبل در این زمینه در انتظار فردی است که موفق به این کار خواهد شد.