خبر فوری

خشم مسلمانان هلند از سخنان ویلدرز درباره کاستن از جمعیت مراکشی های این کشور

خشم مسلمانان هلند از سخنان ویلدرز درباره کاستن از جمعیت مراکشی های این کشور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گرت ویلدرز، نماینده مجلس و رهبر حزب آزادی هلند که به داشتن عقاید ضد اسلام مشهور است، پس از آنکه به هوادان خود وعده کاهش تعداد مراکشی ها در هلند را داد با موجی از اعتراضات روبرو شد.

او چهارشنبه ۲۸ اسفندماه در زمان برگزاری انتخابات شهرداری ها در جمع هوادارانش در شهر لاهه گفته بود: «از شما می پرسم، آیا می خواهید که در این شهر و در هلند مراکشی های بیشتری باشند و یا کمتر؟» جمعیت پاسخ داده بودند: «کمتر، کمتر». سپس ویلدرز این چنین ادامه داده بود: «بسیار خوب، بنابراین ما این وضعیت را درست می کنیم.»

اگرچه حزب آقای ویلدرز در این انتخابات برنده نشد اما این سخنان باعث شد روز پنج شنبه صدها نفر علیه او در دادگاه اقامه دعوی کرده و به گفته دادستان بیش از پانصد نفر نیز بر روی سایت پلیس او را متهم به تبعیض کنند.

زنی مسلمان که در یک نانوایی در شهر لاهه مشغول به کار است می گوید: «متاسفم که او برنده نشد زیرا کنجکاو بودم ببینم چگونه می خواهد این وضعیت را درست کند.»

جوانان مراکشی تبار کمپینی را در تویتر تشکیل داده اند و در آن پاسپورت های هلندی شان را نشان می دهند و می گویند ویلدرز ما در هلند به دنیا آمده ایم.

بزرگترین جمعیت مراکشی های ساکن هلند نیز اعلام کرده اند که علیه او اقامه دعوی خواهند کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.