خبر فوری
This content is not available in your region

نگرانی ناتو از تصمیم احتمالی روسیه درباره ترانس نیستریا

نظرها
نگرانی ناتو از تصمیم احتمالی روسیه درباره ترانس نیستریا
اندازه متن Aa Aa

پس از افزایش حضور ارتش روسیه در منطقه کریمه، نگرانی درباره پیوستن منطقه ترانس نیستریا نیز به این کشور افزایش یافته است.

ژنرال فیلیپ بریدلاو، از فرماندهان ارشد نیروی هوایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو از اعزام ارتش روسیه به شرق اوکراین اظهار نگرانی کرده و می گوید: «قطعا نیروی نظامی کافی در مرز شرقی اوکراین حضور دارد تا اگر که تصمیمی گرفته شده باشد به سوی ترانس نیستریا حرکت کند و این بسیار نگران کننده است.»

پارلمان ترانس نیستریا از روسیه خواسته که بتواند مانند کریمه به این کشور بپیوندد. با این همه ترایان باسسکو، رئیس جمهوری رومانی از ناتو خواسته است که به منظور هشدار به ارتش روسیه، نیروهای خود را تغییر موقعیت دهد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز در واکنش گفت: «آنچه مهم است این است که ما پیامی بسیار روشن به شرکا و متحدان خود در ناتو فرستاده ایم که ما به ناتو و امنیت آنان باور داریم. به همین دلیل برای مثال ما به برخی از دولت های حوزه بالتیک یاری می رسانیم. این همان چیزی است که ما باید انجام بدهیم و همان چیزی است که به انجام آن بسیار متعهد هستیم.»

جمهوری لتونی دارای اقلیتی روس زبان است. 51 درصد جمعیت شهر دوگاپیلس روس هستند. یکی از این شهروندان می گوید: «فکر نمی کنم که ما به کمک پوتین برویم. ما زندگی عادی خود را می کنیم. من می توانم در شهر قدم بزنم و هیچ کس هم کاری با من ندارد و من هم همین طور.»

ترانس نیستریا در شرق مولداوی و در همسایگی اوکراین واقع است. این منطقه از سال 1990 میلادی اعلام استقلال کرد و دو سال پس از آن خود را جمهوری نامید.

پس از آنکه روسیه منطقه خودمختار کریمه را بخشی از اراضی خود اعلام کرد، کشورهای حوزه بالتیک نسبت به تحرکات نطامی روسیه توجه بیشتری نشان می دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.