خبر فوری

صندوق بین المللی پول، موضوع ترانه تازه خواننده نیجریه ای

صندوق بین المللی پول، موضوع ترانه تازه خواننده نیجریه ای
اندازه متن Aa Aa

سوئن کوتی، خواننده نیجریه ای ویدیو و ترانه تازه اش را منتشر کرد، ترانه ای به نام «آی ام اف» که اشاره و حمله مستقیم به صندوق بین المللی پول (IMF) و دخالت های آن در سیاست های اقتصادی و نفتی نیجریه است.

سوئن کوتی مدعی است: «بیست سال پیش صندوق بین المللی پول، شیطان آفریقا بود. اروپایی ها آنرا نمی دیدند. بحران اقتصادی و فقر فقط در آفریقا بود. اما حالا یک پدیده جهانی است. حالا همه می فهمند وقتی ثروتمندان براحتی فشارها را به طبقه متوسط و مردم فقیر منتقل می کنند چقدر دردناک است و این دلیل اسمی است که روی ترانه گذاشتیم. اینها زندگی ما را نابود می کنند.»

سوئن کوتی پسر خواننده بزرگ آفریقایی فلا کوتی است که با ترکیب موسیقی آفریقا با جاز و سول و فانک به شهرت جهانی رسید. سوئن کوتی با پیروی از سنت ساختارشکنانه پدرش، قدرتهای جهانی را محکوم می کند. در این ویدیوی سیاه و سفید، او هم در نقش ماموران صندوق بین المللی پول با علامت دلار روی پیشانی است و هم نقش شهروند آفریقایی را ایفا می کند.

او که به جای استفاده از شرکت های ضبط موسیقی، شبکه های اجتماعی را برای عرضه و مشارکت هنرش انتخاب کرده می گوید: «پیش از این، امکان استفاده رایگان برای مردم و ارتباط متقابل با آنها وجود نداشت. طبق معمول، تهیه کننده ها، مدیران و شرکت های ضبط و پخش با سلسله مراتب خودشان در مورد هر چیز تصمیم می گرفتند. اما حالا جوانان بدون این پشتوانه های بزرگ مالی و نیاز به آن و بدون ارتباط با رسانه ها می توانند حرفشان را بزنند و حضور داشته باشند. البته به همین دلیل چیزهایی بی معنی و مزخرف هم هست. ولی در واقع حقایق زیادی بیان می شود.»

ترانه «آی ام اف» جز آلبوم تازه سوئن کوتی به نام «راه طولانی شروع کردن» با هنرنمایی یک رپر آفریقایی و همکاری رابرت گلسپر موسیقدان برنده گرمی و نوازنده پیانو تهیه شده است.

آلبوم تازه سوئن کوتی در اروپا عرضه شده و بزودی در آفریقا و آمریکا به بازار می آید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.