وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

هشدار کی یف نسبت به آغاز جنگ روسیه و اوکراین

هشدار کی یف نسبت به آغاز جنگ روسیه و اوکراین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

احتمال درگیری نظامی مستقیم بین اوکراین و روسیه هر لحظه تشدید می شود. همزمان با حضور گسترده اوکراینی ها در میدان استقلال پایتخت با هدف حمایت از یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورشان، مقامات کی یف روز یکشنبه نسبت به جدی شدن احتمال جنگ هشدار دادند.

دبیرشورای امنیت ملی و دفاعی اوکراین با تاکید بر اینکه سربازان پوتین منتظر دستور او برای حمله به اوکراین هستند، بلندپروازی های رییس جمهوری روسیه را محدود به کریمه ندانست. آندری پاروبی گفت: «پوتین چشم طمع به کل خاک اوکراین دارد».

با این حال، وزیر دفاع روسیه ضمن تکذیب این ادعاها، خاطرنشان کرد که مسکو به تمامی توافقات بین المللی در مورد محدودیت جابجایی نیرو در منطقه مرزی با اوکراین پایبند است.

نیروهای نظامی روسیه بامداد دوشنبه عملیات تصرف پایگاه «فئودوسیا» را نیز آغاز کردند تا روند روسی شدن تشکیلات کریمه، شکل جدی تری بخود بگیرد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز شنبه دستور این تغییرات را صادر کرده بود.

دولت اوکراین هنوز بطور رسمی دستور عقب نشینی صادر نکرده و به اعلام احتمال تغییر در آرایش نیروهایش اکتفا کرده است.

جنگ لفظی کی یف و مسکو در حالی بالاگرفته است که انتظار می رود سران هفت کشور صنعتی دنیا در لاهه هلند، در مورد بحران اوکراین بحث و تبادل نظر کنند.