خبر فوری
This content is not available in your region

درخواست تاتارهای ساکن کریمه برای برگزاری همه پرسی

درخواست تاتارهای ساکن کریمه برای برگزاری همه پرسی
اندازه متن Aa Aa

اعضای مجلس جمعیت تاتارهای ساکن در کریمه اعلام کرده اند روز شنبه با تشکیل جلسه ای درباره برگزاری یا عدم برگزاری همه پرسی تصمیم گیری می کنند.

تاتارهای ساکن این منطقه خواستار برگزاری رفراندومی هستند که تا بتوانند بر اساس آن تصمیم بگیرند که می خواهند جزء خاک اوکراین بمانند و یا به روسیه بپیوندند.

این گروه اغلب حامی دولت مرکزی اوکراین هستند و بر اساس آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۱۲ درصد جمعیت کریمه را تاتارها تشکیل می دهند.

رفعت چوباروف، رئیس اتحادیه اصلی تاتارهای کریمه می گوید: “حدود ۳۰۰ هزار تاتار در اینجا زندگی می کنند. درست است که تعداد ما نسبت به اقوام روس و اوکراینی در این منطقه کمتر است اما اینجا سرزمین ماست و تنها سرزمینی است که داریم.”

این قوم اقلیت ساکن کریمه، همه پرسی ۱۶ مارس را مشروع ندانسته و آن را تحریم کردند. آنها می گویند، نگران پیوستن به روسیه هستند زیرا نمی خواهند اتفاقی که سال ۱۹۴۴ میلادی در مورد آنها رخ داد، بار دیگر تکرار شود.

تاتارها در ابتدای جنگ جهانی دوم یکی از اقوام اصلی در کریمه بودند. در سال ۱۹۴۴ میلادی استالین جمعیت بزرگی از آنها را به اتهام همکاری با آلمان نازی به سیبری و آسیای مرکزی تبعید کرد.

طی یک ماه گذشته گروهی از جمعیت تاتار در منطقه کریمه همراه عده ای از ملی گرایان با برپایی تجمعاتی خواستار حمایت از دولت جدید اوکراین شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.