خبر فوری

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در اسلواکی برگزار شد

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در اسلواکی برگزار شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شهروندان اسلواکی امروز شنبه به پای صندوق های رای رفتند تا از میان دو نامزد پیروز در دور نخست، رییس جمهوری آینده کشور را انتخاب کنند.

در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی رابرت فیتزو، نخست وزیر کنونی و آندری کیسکا، میلیاردر شناخته شده به رقابت با یکدیگر پرداختند.

رابرت فیتزو، سوسیال دموکرات ۴۹ ساله که از سوی برخی متهم به پوپولیسم است در دور اول انتخابات که ۱۵ مارس (برابر با ۲۴ اسفند) برگزار شد با کسب ۲۸ درصد آرا گوی سبقت را از سایر نامزد ها ربود و در صدر قرار گرفت.

پس از وی، آندری کیسکای ۵۱ ساله، نامزد مستقل شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری، ۲۴ درصد آرا دور نخست را از آن خود ساخت.

با توجه به غلبه سوسیال دموکرات ها در پارلمان اسلواکی، پیروزی روبرت فیتزو، احتمالا به انحصاری شدن قدرت سیاسی در دست سوسیال دموکرات ها خواهد انجامید.

براساس برآورد ها، انتظار می رود مشارکت رای دهندگان در دور دوم بیش از دور نخست (با ۴/۴۳ درصد واجدین شرایط برای شرکت در انتخابات) باشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.