وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

شکست حزب حاکم و عدم مشارکت بی سابقه در انتخابات شهرداریهای فرانسه

شکست حزب حاکم و عدم مشارکت بی سابقه در انتخابات شهرداریهای فرانسه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از اعلام شکست حزب حاکم سوسیالیست فرانسه در انتخابات شهرداریهای این کشور، فرانسوا اولاند، رییس جمهوری و دولت او هدف آماج انتقادها قرار گرفته اند.

برخی از روزنامه های صبح روز دوشنبه فرانسه، سرخط اخبار خود را به این موضوع اختصاص داده و شکست حزب حاکم را مجازات رییس جمهور فرانسه توسط مردمش عنوان کردند.

دومینیک موئیزی، استاد روابط بین الملل با اشاره به میزان بالای عدم مشارکت در این انتخابات، آن را شکستی برای دموکراسی دانسته و گفت: “حدود چهل درصد از مردم فرانسه در این انتخابات شرکت نکردند که این بالاترین میزان برای انتخابات شهرداریها در تاریخ جمهوری پنجم فرانسه است.”

این مشارکت باعث شد که حزب راست افراطی فرانسه موسوم به “جبهه ملی” بتواند برای اولین بار ریاست سیزده شهرداری از 36 هزاری شهرداری این کشور را در دست گیرد.

مارین لوپن، رهبر این حزب با بیان این که این شکست تغییری در سیاستهای دولت ایجاد نخواهد کرد، می گوید: “نقشه راه این دولت در بروکسل ترسیم می شود. نه فرانسو اولاند تصمیم گیرنده است و نه نیکولا سارکوزی در زمان خود قدرت تصمیم گیری داشت. اتحادیه اروپا معتقد است که ما هم همانند یونان، ایتالیا و اسپانیا، باید سیاست ریاضت اقتصادی را در پیش بگیریم و آنچه اکنون فرانسوا اولاند انجام می دهد، دقیقا همین است.”

به دنبال این شکست، ژان مارک ارو، نخست وزیر فرانسه، صبح روز دوشنبه با فرانسوا اولاند دیدار کرد.

رییس جمهوری فرانسه دوشنبه شب در مورد تغییرات احتمالی در کابینه صحبت خواهد کرد.