خبر فوری

بحران کریمه؛ جنگ سرد تازه؟

بحران کریمه؛ جنگ سرد تازه؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آیا بحران کریمه به جنگ سرد تازه ای منجر خواهد شد؟ حرکات و سخنانی که در هفته های اخیر بین روسیه و ناتو رد و بدل می شود یادآور دوران جنگ سرد است.
بویژه پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، جمهوری های شوروی سابق که اقلیت های روس دارند اکنون با نگرانی بسوی مسکو نگاه می کنند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه پس از دیدار با «تاوی رویواس»، نخست وزیر جدید استونی گفت: «روسیه تعهد داده است که به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی واستقلال سیاسی کشورهای دیگر احترام بگذارد و از تهدید یا استفاده از زور خودداری کند اما این اتفاقا همان کاریست که اکنون روسیه انجام می دهد.»

اما سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز گذشته انگشت اتهام را بسوی ناتو نشانه رفت و گفت که ناتو با تقویت نیروهای خود در شرق اروپا، موافقتنامه با روسیه را نقض کرده است.

وی افزود: «در مورد افزایش حضور نیروهای ناتو در کشورهای عضو این اتحادیه در اروپای شرقی، موضع ما مبنی بر این است که رابطه روسیه و ناتو براساس برخی توافق های خاص تنظیم شده که یکی از موارد آن این است که نباید بر تعداد نیروهای نظامی در شرق اروپا افزوده شود.»

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در هر صورت در حال تقویت نیروهای خود در این قسمت اروپاست. نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا و چند کشور اروپای شرقی، مانورهای مشترک انجام می دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.