خبر فوری
This content is not available in your region

استقبال گسترده شهروندان افغانستان از انتخابات ریاست جمهوری

نظرها
استقبال گسترده شهروندان افغانستان از انتخابات ریاست جمهوری
اندازه متن Aa Aa

رقابت ۸ نامزد مقام ریاست جمهوری و ۲ هزار و ۷۱۳ نامزد شورای ولایتی در سراسر افغانستان با استقبال شهروندان این کشور رو به رو شد.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان در پیامی تلویزیونی که ساعت ۲۰ به وقت محلی پخش شد، ضمن اشاره به مشارکت گسترده شهروندان در این انتخابات گفت: «از آغاز مبارزات انتخاباتی در کشور ثابت شد که مردم افغانستان از شعور سیاسی بالایی برخوردار هستند و افغانستان را خانه خود می شمارند.»

عبدالله عبدالله، رقیب پیشین آقای کرزی و نامزد این دور از انتخابات ریاست جمهوری نیز در یک نشست خبری ضمن آنکه انتخابات روز شنبه را «قدمی رو به جلو برای افغانستان» توصیف کرد یادآور شد که ارزیابی ستاد انتخاباتی اش از موفقیت وی حکایت دارد. آقای عبدالله تاکید کرد که باید منتظر نتیجه قطعی انتخابات بود.

افغانستان حدود ۱۲ میلیون واجد شرایط رای دهی دارد که بنا بر اعلام کمیسیون مستقل انتخابات ۷ میلیون تن از آنان در رای گیری روز شنبه مشارکت کرده اند.

در انتخابات شورای ولایتی نیز نامزد ها برای ۴۵۸ کرسی به رقابت با یکدیگر پرداختند. ۹۶ کرسی به زنان اختصاص داده شده است.

انتخابات روز شنبه با تمدید یک ساعت برای مهلت قانونی اخذ رای، در ساعت ۱۷ به وقت کابل پایان یافت.

کمبود تعرفه و ۱۴۰ حمله تروریستی

کمبود تعرفه رای با اعتراض های بسیاری از سوی نامزدها و نیز شهروندان رو به رو شد. در شماری از ولایات، شعب اخذ رای پیش از پایان مهلت قانونی اعلام کردند که تعرفه ای باقی نمانده است. در همین حال نیروهای امنیتی از بازداشت ۱۶ تن در رابطه با تقلب خبر دادند. وزارت کشور بازداشت ۶ تن را تائید کرده است.

گروه های تروریستی نیز در جریان برپایی انتخابات بیکار نبودند. محمد عمر داوودزی، وزیر کشور افغانستان اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت، ۱۴۰ حمله صورت گرفته که علاوه بر ۴۳ مجروح، ۹ افسر پلیس، ۷ سرباز و ۸۹ تن از شورشیان کشته شده اند. همزمان با برپایی انتخابات سراسری، تمامی نیروهای ارتش و پلیس افغانستان به حال آماده باش درآمده بودند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.