وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

در بیست سالگی کشتار رواندا، قربانیان و عاملان آن در کنار هم

در بیست سالگی کشتار رواندا، قربانیان و عاملان آن در کنار هم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با گذشت بیست سال از نسل کشی رواندا توتسی ها و هوتو ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

هفتم آوریل سال ۱۹۹۴ از یاد و خاطره قربانیان و عاملان این کشتار جمعی محو نمی شود. آنچه که بعنوان یکی از بزرگ ترین فجایع انسانی در قرن بیستم شناخته می شود.

بیست سال پس از این نسل کشی سازمان یافته، قربانیان و عاملان با اینکه درد و رنج آن روز ها را فراموش نمی کنند، خواسته یا ناخواسته در کنار یکدیگرند.

سیلاس یکی از قربان
یان نسل کشی می گوید: «زمانی که من به این روستا نقل مکان کردم متوجه شدم که ماتیاس، همسایه ام یکی از عاملان نسل کشی است. احساس اولیه من نسبت به او آکنده از ترس و وحشت از بود. اما او که یک همسایه خوبی شده بود به من گفت هر چند من آدم کشته ام اما امروز دیگر کسی را نمی کشم و توبه کرده ام.»

برای ماتیاس که ۲۰ تن را در جریان نسل کشی کشت، پذیرفتن جرم صورت گرفته پنجره ای است برای ورود به زندگی جدید.

ماتیاس می افزاید: «در زندان امیدم را کاملا از دست داده بودم. فکر نمی کردم کسی که آدم کشته می تواند مثل دیگر رواندایی ها زندگی کند. ترسیده بودم. اما پس از اعتراف به جرایمی که مرتکب شده بودم احساس کردم یک باری از دوشم برداشته شده است.»

بیست سال پیش، سقوط هواپیمای حامل رییس جمهوری وقت رواندا نقطه آغاز درگیری های خونین قبیله ای بود که تندروهای هوتو علیه اقلیت توتسی و هوتوهای میانه رو به راه انداختند و طی یکصد روز حدود ۸۰۰ هزار تن، یک دهم جمعیت کل آنزمان رواندا کشته و صد ها هزار تن نیز ناگزیر به ترک خانه و سرزمین خود شدند.