خبر فوری
This content is not available in your region

فرانسه در مراسم یادبود قربانیان نسل کشی رواندا شرکت می کند

فرانسه در مراسم یادبود قربانیان نسل کشی رواندا شرکت می کند
اندازه متن Aa Aa

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که فقط با یک نماینده در مراسم یادبود قربانیان نسل کشی رواندا شرکت می کند.

فرانسه پیش تر گفته بود که در اعتراض به اتهامهایی که علیه این کشور مبنی بر دخالت در نسل کشی رواندا مطرح شده بود نماینده ای به این مراسم نمی فرستد.

پس از این که پل کاگامه، رئیس جمهوری رواندا فرانسه را متهم کرد که در این کشتار هولناک دخالت داشته است، وزیر دادگستری فرانسه سفر خود را به پایتخت این کشور لغو کرد.

رواندا اگرچه مستعمره بلژیک بود، اما بسیاری از مردم این کشور زبان فرانسوی به عنوان میراث دوران استعمار می شناسند. به همین دلیل سالهاست که مقامهای رواندا تلاش می کنند زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی خارجی جانشین زبان فرانسوی کنند.

در حالی که آموزش مدارس در سالهای پس از دوران ابتدایی برای دهه ها به زبان فرانسوی ارائه می شد، از چند سال قبل دولت رواندا در مدارس هم زبان انگلیسی را زبان رسمی تحصیلی معرفی کرد.

کارول کارمرا، هنرپیشه می گوید: «زبان فرانسوی به عنوان زبان قدرت حاکم در این کشور محکوم بوده است. قدرتی که اجازه داد نسل کشی رخ بدهد. به نظر من یکی از کارهای هنرمندان این است که بگویند این زبان فقط زبان دوران استعمار و دوران سخت نیست، بلکه زبان میلیونها نفر است.»

نسل کشی گسترده در رواندا در ماه آوریل سال 1994 میلادی آغاز شد و در عرض فقط صد روز بیش از هشتصد هزار قربانی گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.