خبر فوری
This content is not available in your region

حق برگزاری همه پرسی در کاتالونیا به رای گذاشته می شود

نظرها
حق برگزاری همه پرسی در کاتالونیا به رای گذاشته می شود
اندازه متن Aa Aa

پارلمان اسپانیا روز سه شنبه در مورد مجاز بودن یا نبودن پارلمان منطقه کاتالونیا در برگزاری «همه پرسی استقلال» تصمیم خواهد گرفت.

با این حال، با توجه به اکثریت محافظه کاران در پارلمان، پاسخ این درخواست احزاب منطقه کاتالونیا از پیش مشخص است: از نظر مادرید، چنین اقدامی در صلاحیت پارلمان منطقه ای نیست.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا که پیش تر هم با این تقاضا مخالفت کرده، گفت:«فکر می کنم اینگونه مسائل با گفتگو قابل حل هستند. نه اینکه یکجانبه تصمیم بگیرند و بعد آنرا جلوی بقیه ما قرار بدهند.»

از سوی دیگر آرتورماس، رییس منطقه کاتالونیا با توجه به اینکه پارلمان محلی نهم نوامبر آینده را برای عملی شدن این وعده تعیین کرده، قصد ندارد برای شرکت در این نشست تشریفاتی راهی مادرید شود. او در گفتگو با خبرنگار یورونیوز گفت: «من در این مذاکرات شرکت نمی کنم برای اینکه این تصمیمی است که در پارلمان کاتالونیا اتخاذ شده و من رییس دولت کاتالونیا هستم و دولت من لایحه ای به پارلمان اسپانیا نبرده تا حقی را برای برگزاری همه پرسی کسب کند.»

مشکلات اقتصادی اسپانیا و باری که از این حیث بر دوش ساکنان منطقه ثروتمند کاتالونیا سنگینی می کند، در برگزاری تظاهراتهای اعتراضی و تشدید درخواست های جدایی از مادرید نقش برجسته ای داشته است.

«مجمع ملی کاتالونیا» که از آن بعنوان پشت پرده تظاهراتهای خیابانی یاد می شود با ترسیم یک «نقشه راه» خواستار اعلام استقلال از اسپانیا در آوریل 2015 و تدوین قانون اساسی جدید کاتالونیا در سپتامبر 2015 شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.