خبر فوری
This content is not available in your region

دهکده ای کوچک امید یکپارچگی قبرس را زنده نگهداشته است

دهکده ای کوچک امید یکپارچگی قبرس را زنده نگهداشته است
اندازه متن Aa Aa

یادداشت

چهل سال پیش جزیره قبرس به دو قسمت تقسیم شد و علیرغم تلاش های گوناگون دیپلماتیک، این کشور همچنان تجزیه شده باقی مانده است.

شاید بتوان گفت که نماید گویای این وضعیت، منطقه بی طرف میان بخش یونانی نشین و ترک نشین قبرس است؛ اینجا، گویی زمان متوقف شده و هیچ چیز از آن روز سال ۱۹۷۴ تغییر نکرده است، روزی که ارتش ترکیه تصمیم گرفت، در پی کودتای نظامیان در یونان، به جزیره قبرس حمله کرد. ترکیه در آن زمان، هدف از این حمله را حفاظت از جان ترک تباران قبرس اعلام کرد.

اما بتازگی مقامات دو طرف با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند. نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری قبرس، در این مورد می گوید: «در این مرحله، دو طرف مواضع اصلی خود را مطرح کرده اند و در این زمینه جایی برای پیشرفت نیست، اما پیشرفت در این است که دو طرف بار دیگر وارد مرحله گفت و گو شده اند.»

رئیس جمهوری قبرس همچنین گفته که کشف ذخایر گازی در اطراف جزیره ممکن است طرفین و جامعه بین المللی را به ادامه مذاکرات تشویق کند.

در این میان، برای بسیاری دهکده «پیلا» امید یکپارچگی جزیره است؛ این دهکده کوچک در قلب منطقه بی طرف قرار دارد. یک هزار و چهارصد ترک تبار و یونانی تبار در کنار یکدیگر زندگی می کنند. شهردار پیلا توضیح می گوید: «باید واقع گرا بود و اذعان داشت که هر از گاهی بالا و پایین هایی وجود داشته است اما رهبران و اعضای هر دو گروه موفق شدند عاقلانه و خلاقانه فضای مثبت دهکده را حفظ کنند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.