خبر فوری

مجوز شورای امنیت برای اعزام کلاه آبی ها به آفریقای مرکزی

مجوز شورای امنیت برای اعزام کلاه آبی ها به آفریقای مرکزی
اندازه متن Aa Aa

شورای امنیت سازمان ملل متحد مجوز اعزام دوازده هزار نیروی حافظ صلح را به جمهوری آفریقای مرکزی صادر کرد.

این قطعنامه به دنبال پیشنهاد فرانسه و برای پایان دادن به خشونت های مذهبی میان مسلمانان و مسیحیان تصویب شد.

نیروهای کلاه آبی در پایان تابستان اعزام می شوند و تا نیمه آوریل سال 2015 میلادی در این کشور حضور خواهند داشت.

ژرارد ارود، نماینده دایم فرانسه در شورای امنیت درباره تصمیم این شورا گفت: «امنیت آفریقای مرکزی بسیار شکننده است. نیروهای اتحادیه آفریقا با پشتیبانی نیروهای فرانسوی وظیفه سنگینی برای حفاظت از جان غیرنظامیان دارند. قطعنامه ای که امروز تصویب کردیم کلید حل مشکلات است.»

پس از خروج نیروهای چاد، هفت کشور آفریقایی به جمهوری آفریقای مرکزی نیرو اعزام کرده اند.

بر اساس قطعنامه شورای امنیت همچنین در صورت لزوم نیروهای فرانسوی می توانند “از تمام امکانات” برای برقراری امنیت در آفریقای مرکزی استفاده کنند.

توسن کنگو دودو، وزیر امور خارجه جمهوری آفریقای مرکزی درباره تصمیم جدید شورای امنیت گفت: «سازمان ملل یا هر سازمان بین المللی دیگر هرگز نمی تواند مشکلی را در هیچ کشوری در جهان حل کند، اما کاری که سازمان ملل انجام می دهد این است که شرایط را برای نشاندن طرف ها بر سر میز مذاکره و یافتن یک راه حل برای بحران فراهم می کند.»

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ضمن استقبال از قطعنامه شورای امنیت ابراز امیدواری کرد که بزودی بحران در آفریقای مرکزی پایان یابد.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه نیز تصمیم شورای امنیت را نشانه اراده جامعه جهانی برای حمایت از غیرنظامیان دانست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.