خبر فوری
This content is not available in your region

بوتفلیقه، نامزد نامرئی انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

نظرها
بوتفلیقه، نامزد نامرئی انتخابات ریاست جمهوری الجزایر
اندازه متن Aa Aa

عبدالعزیز بوتفلیقه که از سال ۱۹۹۹ تاکنون به مدت سه دوره، رییس جمهوری الجزایر بوده است، علیرغم بیماری و ناتوانی جسمی، برای چهارمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شده است و قصد ندارد جای خود را به کس دیگری بدهد.

مخالفان وی که از هنگام اعلام نامزدی وی برای حضور در این انتخابات، بر اعتراض های خود افزوده اند، حضور عبدالعزیز بوتفلیقه را در این دورۀ انتخاباتی برای چهارمین بار غیرقانونی می دانند اما بنظر می رسد انتخاب مجدد وی از هم اکنون مشخص است.

وی که ۷۷ سال دارد، از یکسال پیش تاکنون در ملاء عام حاضر نشده و حتی در کارزار انتخاباتی نیز حضور ندارد و معاونانش از سوی وی برای این دوره از ریاست جمهوری، مردم الجزایر را به انتخاب عبدالعزیز بوتفلیقه دعوت می کنند. هواداران، وی را تنها ضامن امنیت در کشور می دانند.

یکی از این هواداران می گوید:“او امنیت و ثبات را به ما داده است. او برای ما[همانند] صلح است.”

عبدالعزیر بوتفلیقه یکی از چهره های مهم ارتش آزادبیخش الجزایر در زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۶۲ بود. بعد از انتخاب شدن بعنوان رییس جمهور در سال ۱۹۹۹، برای پایان دادن به جنگ داخلی با اسلامگرایان بسیار تلاش کرد و بعد از آن سال های پرتشنج، دو بار دیگر با آرایی بیش از هشتاد درصد به ریاست جمهوری رسید. کمیتۀ انتخاباتی وی نیز با تکیه بر سابقۀ سیاسی وی، تلاش می کند احساسات هواداران را با استفاده از شعار “ برای الجزایر سوگند می خوریم” که شعار انتخاباتی عبدالعزیز بوتفلیقه است، برانگیزد.

در خارج از الجزایر، در کشورهایی نظیر فرانسه و تونس، که اتباع الجزایری بسیاری زندگی می کنند، صندوق های رای برای رای دهندگان زودتر برپا شده است. رای دهندگانی که نظرات متنوع تری در مورد ادامۀ حضور عبدالعزیر بوتفلیقه دارند و با رد این نظر که وی تنها ضامن استقرار امنیت در کشور است، او را برای ریاست جمهوری ناتوان می دانند.

یکی از شهروندان الجزایری تبار فرانسه به غیبت طولانی مدت وی اشاره می کند و می گوید: “او کجاست؟ آیا اصلا وجود دارد؟ در قید حیات است؟ مطمئنا او نیست که کشور را اداره می کند، کشور در دست فرماندهان ارتش قرار دارد.”

همین غیبت و عدم توانایی جسمی برای مخالفان، مایۀ تمسخر نیز شده است. یکی از کلیپ هایی که به روی اینترنت قرار گرفته، با استفاده از یک ترانۀ فرانسوی که در آن ترجیح بند “پدر تو کجایی؟” تکرار می شود، غیبت یکساله و بیماری عبدالعزیز بوتفلیقه را به طنز بیان می کند.

شمار بالای بیکاران بویژه در میان جوانان، وضعیت اقتصادی نامطلوب، گرانی، عدم وجود آزادی و نارضایتی رو به افزایش علیه حکومت بوتفلیقه، ممکن است پایانی همانند رهبران کشورهای همسایه از جمله مصر و تونس را برای وی نیز رقم بزند.