خبر فوری
This content is not available in your region

هراس از آینده در فضای شهر دونتسک موج می زند

نظرها
هراس از آینده در فضای شهر دونتسک موج می زند
اندازه متن Aa Aa

صبح روز سه شنبه، همزمان با انتشار خبر آغاز عملیات نیروهای امنیتی اوکراین، گردهمایی هواداران روسیه در شهر دونتسک گسترش یافته و آرامش نسبی شهر را شکننده تر از همیشه کرده است.

سرجیو کانتونه، خبرنگار ویژه اعزامی یورونیوز به دونتسک نظر ساکنان را در مورد تحولات اخیر جویا شد. یکی از آنها با تاکید بر اینکه خواهان یکپارچگی اوکراین است گفت: «من و دوستانم بر این باوریم که اتحاد کشور باید حفظ شود. ما هیچگاه سرزمین مادریمان را نخواهیم فروخت. وقتی من به دنیا آمدم اوکراین بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود. اکنون هم می توان این کشور را در درون اتحاد جمهوری های مشترک المنافع مستقل شوروی سابق حفظ کرد.»

شهروندی دیگر مساله را بیشتر طبقاتی می داند و می گوید: «وطن پرستانی که روسیه را می خواهند فقیر و نیازمندند و آنهایی که اروپا و آمریکا را می خواهد ثروتمند هستند.»

جواد اسکندروف، رئیس دولت خودخوانده «جمهوری مردم دونتسک» در واکنش به پیشنهاد دولت مرکزی برای برگزاری همه پرسی بر سر نظامی فدرال و اعطای اختیارات بیشتر به دولت های محلی می گوید: «ما منتظر برگزاری همه پرسی ملی نخواهیم شد و بزودی در مناطق شرقی همه پرسی برای تشکیل جمهوری دونتسک برگزار خواهیم کرد. درست است که ما با روس ها مسایل مشترک فراوانی داریم مثلا نگرانی های حقوق بشری، اما این بدان معنا نیست که ما خواهان الحاق به روسیه هستیم.»

خبرنگار یورونیوز در شهر دونتسک با ولودیمیر کیپن، جامعه شناس، دیدار کرد و نظر او را در مورد علل تمایل برخی از ساکنان این منطقه به پیوستن به روسیه پرسید: «در واقع، ساکنان شرق اوکراین از ساکنان غرب این کشور بویژه از ناسیونالیست های افراطی هراس دارند. آنها می ترسند که دولت مرکزی، آنها را به خاطر حمایت از یانوکوویچ و خانواده اش تحریم و تنبیه کند. آنها همچنین نگران واکنش سیاستمداران اروپایی و آمریکایی هستند.»

خبرنگار یورونیوز در پایان گزارش خود حال و هوایی شهر دونتسک را اینگونه توصیف می کند: «از چند ساختمان دولتی و پاسگاه پلیس تحت کنترل هواداران روسیه که بگذریم، نقاط دیگر شهر و منطقه در آرامش نسبی است و روند معمول زندگی ادامه دارد. البته ترس و تنش در فضای شهر احساس می شود، اما در کل همه چیز به نظر روند معمول خود را طی می کند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.