خبر فوری

آشتی موتورسیکلت و هنر در موزه هنرهای معاصر لیون

آشتی موتورسیکلت و هنر در موزه هنرهای معاصر لیون
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

موتورسیکلت و دنیای موتورسواری چه ارتباطی می تواند با هنر داشته باشد؟ موتورسیکلت از زمان اختراع یعنی از ۱۲۰ سال پیش، منبع الهامی برای بسیاری از هنرمندان بوده است.

موزه هنرهای معاصر شهر لیون فرانسه از اسفند ماه گذشته میزبان نمایشگاهی است که «موتورسیکلت و شعر» نام دارد.

در این نمایشگاه گروهی بیش از ۴۰ هنرمند از سراسر جهان آثاری را که با الهام از دنیای دوچرخ موتوردار خلق کرده اند، به نمایش گذاشته اند. در این نمایشگاه همه چیز درباره دنیای موتورسواران است: اسطوره آزادی، سرعت، سرکشی، مرگ و جاودانگی.

این نمایشگاه توسط باربارا پولا و پل آردن که عاشق موتورسیکلت و موتورسواری هستند، برگزار شده است.

پل آردن، که خود کلکسیونر موتورسیکلت نیز هست، درباره ایده برگزاری نمایشگاه می گوید: «می خواستیم کارهای تجربی را به نمایش در آوریم، یعنی کارهایی که فقط تجسم صرف یا نمی خواستیم فقط بگوییم «موتورسیکلت نماد آزادی است»، قصد داشتیم مرزها را گسترده تر کنیم و امکان خلق آثاری را فراهم کنیم که تخیل قوی در آنها به کار رفته شده باشد.»

معمولا داخل موتور موتورسیکلت گریس کاری می شود. اما لوران فولون، هنرمند فرانسوی روی تمام سطح موتورسیکلتهای نمایشی خود، گریس مالیده است. اثر او «سنگین سوار» نام دارد و پرسش هایی درباره رابطه فرد و کالاهای مصرفی مطرح می کند.

وی می گوید: «برای من موتورسیکلت نماد حرص و طمع است. شیئی است که در آرزوهای ما با گریس ثابت و ماندگار شده اند. ایده این کار این بوده است که این موتورسیکلت ها را به صورت اشیایی درآوریم که هم جذاب باشند و هم تنفر انگیز.»

در نمایشگاه «موتورسیکلت و شعر» بیش از ۳۰ نقاشی از مو چیو وانگ، هنرمند مالزیایی مقیم فرانسه دیده می شود. وی به موتورسیکلت علاقه فراوان دارد و در نقاشی هایش از مناظر روزمره خیابانها الهام گرفته است.

مو چیو وانگ در مورد خلق این نقاشی ها می گوید:«وقتی با دختر موتورسواری روبه رو می شوم، محو تماشا می شوم. واقعا برای من یکی از هوس انگیز ترین مناظری است که می توانم تصور کنم. در عرض سه چهار ساعت نقاشی ای می کشم که خیلی منحصر به فرد و شخصی است. با چاقوی پالت نقاشی می کنم که خیلی تند و روان روی بوم نقاشی حرکت می کند.»

در آثار کریس گیلمور، هنرمند بریتانیایی هیچ نوع فلز یا چارچوبی استفاده نشده است. او تنها از مقوا و چسب استفاده کرده است و تمام مقواها نیز صد در صد بازیافتی هستند.

این هنرمند می گوید: «این کار دو سه ماه وقت برد. در این کار موادی تجاری به کار برده ام، موادی که در کالاهای تجاری به کار رفته و بعد دور انداخته شده اند. من این مواد دور ریخته شده را برای نمایش چیزی به کار برده ام که خیلی با ارزش و مهم هستند.»

تیا کالی بورلاز، هنرمند فرانسوی موتورسیکلت های دوکاتی و ب ام و را در قالب اسب جنگی قرون وسطی پنهان کرده است. این موتورها بسیار پرشکوه به نظر می رسند و گویی برای شرکت در مسابقات قرون وسطایی آماده شده اند.

هنرمند خالق این آثار خود اهل اسب سواری است و می گوید: «اثر خود را کاملا درون حجمی پوشیده پنهان کرده ام و تمام زیورهای چرمی را به صورتی در آورده ام که یاد آور لگام (افسار) اسب هاست. در نهایت می شود گفت که من دنیای موتورسیکلت را با دنیای اسب و اسب سواری آشتی داده ام.»

نمایشگاه «موتور سیکلت و شعر» تا روز اول اردیبهشت در موزه هنرهای معاصر لیون ادامه خواهد داشت.

ولفگانگ اشنایدر، خبرنگار یورونیوز می گوید: «قضاوت اینکه آیا آثار گرد آوری شده در اینجا اثر هنری هستند یا خیر، بر عهده بازدید کنندگان است. با این حال شکی نیست که دستمایه قراردادن شیئی که برای بسیاری از مردم جذابیت دارد، آنها را به موزه هنرهای معاصر خواهد کشاند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.