خبر فوری
This content is not available in your region

عکسهایی از یک بخشش که جهانی شد

عکسهایی از یک بخشش که جهانی شد
اندازه متن Aa Aa

صبح چهارشنبه تصاویر منتشر شده از بخشش یک قاتل محکوم به اعدام در ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت.

به شهادت این گزارش تصویری، که آرش خاموشی عکاس ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، آنرا شکار کرده است خانواده قربانی در آخرین لحظات اجرای حکم قصاص با بخشش قاتل، خانواده هراسان و نگران متهم به قتل را با شادمانی غیر قابل توصیفی مواجه می کند.

بلال که قرار بود به اتهام قتل عبدالله حسین زاده در سال 2007 در شهرستان نور به چوبه دار سپرده شود پس از تلاشهای مستمر فعالان حقوق بشر و افراد مشهوری چون عادل فروسی پور، مجری تلویزیون، از خطر مرگ رهایی پیدا کرد تا دو مادر قربانی و قاتل شانه به شانه یکدیگر قرار بگیرند و اهدای دوباره زندگی به یک فرزند را پاس بدارند.

این بخشش نمونه نادری است از اجرای مستمر حکم اعدام در ایران که به همراه ایالات متحده و چین از مهمترین کشورهایی است که در آن حکم مجازات اعدام اجرا می شود و رقم اجرای این حکم در این کشور به همراه چین و عراق در سال 2013 با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است.

انتشار این تصاویر در شبکه های اجتماعی نیز با واکنشهای مثبتی روبرو شدند و بسیاری آنرا آغاز یک حرکت گسترده اجتماعی برای لغو همیشگی حکم اعدام در ایران دانسته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.