خبر فوری
This content is not available in your region

انتقاد رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه از اردوغان

نظرها
انتقاد رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه از اردوغان
اندازه متن Aa Aa

عالیترین مقام دادگاه قانون اساسی ترکیه از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور به دلیل سرپیچی از احکام قضایی انتقاد کرد.

از جمله احکام دادگاه قانون اساسی که توسط نخست وزیر نادیده انگاشته شده، دستور به رفع فیلترینگ از شبکه اجتماعی توئیتر است. رئیس دولت اسلامگرای ترکیه، تصمیم این دادگاه را «برخلاف منافع ملی» خوانده است.

هاشم کلیچ، رئیس دادگاه قانون اساسی گفت: «دستگاه قضایی نباید محلی برای تله گذاری علیه خواسته های مردم باشد و چنین هم نیست. قوه قضائیه به تازگی با اتهامات سنگینی رو به رو شده و به دولت موازی و دسته تبهکاران تعبیر شده است. غیرممکن است وقتی که لکه این اتهامات بردامن اش است، روی پایش باقی بماند.»

از سوی دیگر بکیر بوزداگ، وزیر دادگستری نیز در واکنش گفت: «دادگاه قانون اساسی یک نهاد قضایی است و رئیس آن نیز عضوی از قوه قضائیه است ولی جوهره حقوقی سخنرانی صورت گرفته، ضعیف بود. این سخنرانی از آغاز تا پایان مملو از جدل های سیاسی بود.»

دادگاه قانون اساسی ترکیه علاوه بر لغو ممنوعیت توئیتر، قانونی را که بر اساس آن دست دولت در دستگاه قضایی بازگذارده می شد، ملغی اعلام کرده است. با این همه هنوز شبکه اجتماعی یوتیوب در ترکیه فیلتر است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.