خبر فوری

آتش سوزی پرتلفات اودسا؛ مسکو و کی یف یکدیگر را متهم می کنند

آتش سوزی پرتلفات اودسا؛ مسکو و کی یف یکدیگر را متهم می کنند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در درگیری های دو روز اخیر ملی گرایان و جدایی طلبان در شهر اودسای اوکراین حداقل 46 نفر کشته شده اند. اغلب کشته شدگان دیروز جمعه، جدایی طلبان حامی روسیه بودند که در آتش سوزی ساختمان اتحادیه صنفی این شهر جان باختند.

نیروهای دولتی اوکراین در دو روز اخیر حدود یکصد نفر را در اودسا بازداشت کرده اند و می گویند تعدادی از آنها شهروندان روسیه هستند یا از ترانسنیستریا آمده اند.

در این میان و در حالی که پس از سقوط دو هلی کوپتر ارتش اوکراین در شرق این کشور، درگیری ها شدت می یابد مسکو و کی یف یکدیگر را به دامن زدن به ناآرامی ها و کشتار متهم می کنند.

کاترینا کوسارِوا، سخنگوی سازمان امنیت اوکراین روز شنبه گفت:«تحریکات روز دوم ماه مه در شهر اودسا و درگیری ها و قربانیان زیاد در این روز نتیجه دخالت خارجی بوده و توسط عوامل دولت سابق ویکتور یانوکوویچ سازماندهی و تامین مالی شده است.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اما نظر دیگری دارد. وی در مصاحبه ای با رویترز گفت:«تراژدی اودسا جایی که مردم غیرمسلح در آن زنده زنده سوختند با اجازه مقامات و توسط ملی گرایان و افراط گرایان صورت گرفته است. مقامات کی یف نه تنها مسئول این جنایات بلکه در آن همدست هستند.»

جدایی طلبان و ملی گرایان اودسا دیروز جمعه پس از یک مسابقه فوتبال با یکدیگر درگیر شدند به سوی یکدیگر کوکتل مولوتوف پرتاپ کردند.

تعدادی از جدایی طلبان که در ساختمان اتحادیه صنفی و در زبانه های آتش گیر افتاده بودند با پریدن از پنجره ها جان خود را از دست دادند.

نیروهای دولتی اوکراین کنترل شهر کراماتورسک در شرق این کشور را در دست گرفته اند و اکنون برای کنترل کامل شهر اسلوویانسک تلاش می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.