خبر فوری

شرکت های یونانی، بقای خود را در بلغارستان جستجو می کنند

شرکت های یونانی، بقای خود را در بلغارستان جستجو می کنند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش تفصیلی

بحران اقتصادی در یونان، سرمایه داران و صاحبان مشاغل را بیش از گذشته به رفتن به آن سوی مرزهای همجوار این کشور از جمله بلغارستان سوق داده است.

برخی از هتلداران و کارخانه دارها برای اینکه نیروی انسانی در این کشور ارزانتر تمام می شود، در شهرهای مرزی بلغارستان از جمله ساندانسکی و ملنیک سرمایه گذاری می کنند.

خبرنگار یورونیور که از حضور یونانی های صاحب سرمایه در بلغارستان گزارشی تهیه کرده است، با اشاره با تاریخچۀ انتقال شرکت های یونانی به بلغارستان می گوید: “نخستین موج یونانی ها در دهۀ ۹۰ (میلادی) به بلغارستان عزیمت کردند. در آنهنگام اوضاع اقتصادی یونان خوب بود و سرمایه گذاری در بلغارستان ناشی از این ثروتمندی، حضور یونانی ها در بالکان را تقویت می کرد. در حال حاضر وضعیت، برعکس است و شرکتهای یونانی ها به آنسوی مرزها پناه می برند.”

کریستوس ماوریدوپولوس، یک هتلدار یونانی است که ترجیح داده است هتل خود را در شهر مرزی ملینک در بلغارستان احداث کند.

وی می گوید: “آنهایی که بتوانند کشور را ترک کنند، اینکار را می کنند و هر روز شرکت های جدیدی در اینجا تاسیس می شوند. بیشتر آنها مردم سرخورده ای هستند که نمی دانند چرا به اینجا آمده اند و اقدام بعدی شان چه خواهد بود. آنها فقط به دنبال راهی می گردند تا از آنچه در یونان می گذرد، دور شوند.”

در واقع، به خاطر بالا بودن مالیات و کم بودن درآمد در یونان، بیشتر یونانی ها سعی می کنند برای کسب درآمد بیشتر به بلغارستان بروند.

دیوید پودوسیان، یک کارگر است و در بلغارستان کار می کند. او می گوید: “بیکاری مرا مجبور به ترک شهر پتولومایدا در (استان) مقدونیۀ غربی کرد. اینجا نزدیک به ۴۰۰ یورو درآمد دارم که بیشتر از نیازم است. زندگی در اینجا خیلی بهتر از وقتی است که من در پتولومایدا بودم.”

هر چه تعداد یونانی هایی که شرکت های خود را به بلغارستان انتقال می دهند، بیشتر می شود، بر شمار بیکاران در یونان نیز افزوده می شود.

دیمیتریس جیاناکیس، معاونت اتاق بازرگانی شهر “سرس” می گوید: “طی پنج سال گذشته، بیش از ۵ هزار شرکت و بنیاد تولیدی از فهرست اتاق بازرگانی سرس خارج شده اند و بیشتر آنها در مناطق مرزی بلغارستان تجارت خود را ادامه می دهند.”

یونان در فاصلۀ سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷، از یک رشد اقتصادی چهار و نیم درصدی برخوردار بود.

از آغاز بحران مالی در منطقۀ پولی یورو، توریسم و حمل و نقل دریایی که دو صنعت پردرآمد یونان است، با کاهش شدید درآمد مواجه شده و بدهی های این کشور بیش از ۱۴۰ درصد تولید ناخالص ملی بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.