وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مراقبت و مطالعه حیوانات با فناوری ردیابی

مراقبت و مطالعه حیوانات با فناوری ردیابی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تصور می شود بیش از یک میلیون گوزن شمالی در سیبری زندگی می کند. اما در سالهای اخیر ردیابی و شمارش گله های این گوزنها کار دشواری بوده است. با توجه به هزینه بالای ردیابی و شمارش هوایی، داشمندان دانشگاه دولتی سیبری برنامه ای برای نصب ردیاب های ماهواره ای به این حیوانات دارند.

الکساند سالمن سازنده این گردنبندهای مغناطیسی می گوید: «حلقه به گردن حیوان وصل شده و با خارج کردن قطعه مغناطیسی بکار می افتد. بعد از آن ابزار خودش را با جهت یاب ماهواره ای در یک مسیر قرار می دهد و امواج جهت یابی خودش را ارسال می کند.» علاوه بر سرشماری و جمع آوری اطلاعات، این گردنبندها می توانند به کاهش شکار غیرقانونی یه این حیوانات کمک کند.

در سیدنی استرالیا جلوه دیگری از این تکنولوژی ردیابی حیوانات را می بینیم. دانشمندان باغ وحش شهر سیدنی با نصب یک ابزار کوچک به پنگوئن ها، رفتار حیوان برای جستجوی غذا را بررسی می کنند تا شناخت بیشتری از رفتار پنگوئن ها در حیات وحش پیدا کنند.

یکی از این پژوهشگران باغ وحش «تارونگا» توضیح می دهد: «با نصب شتاب سنج به پنگوئن ها از حرکت آنها در فضای واقعی و سه بعدی شناخت پیدا می کنیم برای اینکه حرکات آنها در آب را نمی توانیم ببینیم.»

این محققان میگویند پنگوئن های کوچک نسبت به تغییرات محیط زندگی شان حساس هستند و در نتیجه نشانگر مناسبی برای تشخیص سلامت اقیانوس ها هستند.