خبر فوری
This content is not available in your region

نخست وزیر اسلوونی استعفا کرد

نظرها
نخست وزیر اسلوونی استعفا کرد
اندازه متن Aa Aa

آلنکا براتوشک، نخست وزیر اسلوونی، از سمت خود استعفا کرد. تصمیم خانم براتوشک در پی از دست دادن ریاست حزبش اتخاذ شده است. اسلوونی در دوران دولت ائتلافی خانم براتوشک، توانست از دریافت بسته کمکی اتحادیه اروپا بی نیاز مانده و با تزریق بیش از سه میلیارد یورو از دارایی های دولتی، به اقتصادش جان ببخشد.

آلنکا براتوشک در جریان نطق استعفایش گفت: «اسلوونی به مسیر خود بازگشته است. در حال حاضر شاهد نشانه های دلگرم کننده ای از ثبات فعالیت های اقتصادی هستیم. اقتصاد اسلوونی، در سه ماهه پایانی ۲۰۱۳، نرخ رشد سالانه دو و یک دهم درصدی را ثبت کرده است.»

خانم براتوشک، در ماه ژانویه سال ۲۰۱۳، سوگند نخست وزیری یاد کرد و ریاست دولتی حاصل از ائتلاف احزاب چپ میانه را بر عهده گرفت. آن هم در شرایط سخت مالی حاصل از بحران جهانی اقتصادی سال ۲۰۰۸.

دولت وی موفق شد با اتخاذ تدابیر اقتصادی، ضمن بی نیازی از کمک های اروپایی و صندوق جهانی پول، دو بانک خصوصی کشور را از خطر ورشکستگی برهاند. وی برنامه هایی به منظور صرفه جویی در مخارج دولتی را نیز به اجرا گذاشت.

نام آلنکا براتوشک به عنوان نخستین زن رئیس دولت در کشور اسلوونی به ثبت رسیده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.