خبر فوری
This content is not available in your region

شکست دولتهای اروپایی در وضع مالیات بر بانکها

شکست دولتهای اروپایی در وضع مالیات بر بانکها
اندازه متن Aa Aa

توافق وزرای دارایی اروپا در مورد وضع مالیات بر نقل و انتقال پول در میان بانکهای اروپایی زودتر از سال 2016 میلادی حاصل نخواهد شد.

ناتالیا آلونسو، مدیر سازمان خیریه آکسفم می گوید وجوه حاصل باید به کمک به کشورهای فقیر اختصاص یابد. او می گوید: “تنها پانزده درصد از این مالیات می تواند کاهش در هزینه های عمومی در پنج کشور از جمله یونان، اسپانیا و ایتالیا را در سه سال گذشته جبران کند. پنج درصد از این مالیات می تواند هزینه یک میلیون پرستار در آفریقا را تامین کند.”

افی کوستوکوستا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا می گوید: “یازده تن از وزرای دارایی کشورهای شرکت کننده، در مورد اعمال این مالیات به توافق نرسیدند. کمیسیون اروپا می گوید این مالیات می تواند سالیانه سی و پنج میلیارد یورو به صندوق های ملی هر کشور بیفزاید.

فرانسه و آلمان خواهان توافق بروی نخستین گام در این جهت قبل از برگزاری انتخابات نهاد های اروپایی بودند، اما در این امر شکست خوردند.

ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان گفت: “نخست، می خواهیم از نظر سیاسی به توافق برسیم که بتوانیم گام اول را در ژانویه سال 2016 عملی کنیم. این هنوز خوشبینانه است اما فشار را برای وضع این مالیات حفظ می کند.”

در این میان، بریتانیا که سخت به خدمات مالی و بانکیش متکی است، با وضع این مالیات موسوم به مالیات “رابین هود” مخالف است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.