خبر فوری

تیراندازی هوایی و توقف عملیات کمک رسانی در افغانستان

تیراندازی هوایی و توقف عملیات کمک رسانی در افغانستان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز سه شنبه هجوم روستائیان مناطق زلزله زده افغانستان برای دریافت کمکهای بشردوستانه، پلیس این کشور را واداشت تا اقدام به شلیک هوایی کند.

روستاییان سعی داشتند با متوقف ساختن کامیونها و عبور از نیروهای پلیس و امدادگران توزیع کننده، سوار این کامیونها شوند.

ماتیو گریدون، نماینده سازمان بین المللی مهاجرت می گوید: «با این حادثه، درگیری میان دو طرف آغاز شد و در نهایت صدای تیراندازی از سوی نیروهای پلیس و همچنین از اطراف شنیده شد. کارکنان ما هم اکنون در امنیت بسر می برند.»

تخمین زده می شود که زمین لرزه روز جمعه در منطقه بدخشان افغانستان، بین سیصد تا دو هزار و پانصد کشته و هفتصد بی خانمانی بر جای گذاشته باشد.

اگرچه تاکنون چندین تن کمک برای این خانوارها ارسال شده اما به گفته بازماندگان این حادثه، این امکانات بسرعت در اختیار آنها قرار نمی گیرد؛ بویژه آنکه هم اکنون ساکنان روستاهای فقیر اطراف نیز به این مراکز مراجعه می کنند تا بتوانند مواد غذایی و دیگر مایحتاج زندگیشان را بدست آورند.

یکی از بازماندگان زمین لرزه می گوید: «پانزده نفر از خانواده ام کشته شدند و اکنون در زیر گل و لای هستند. ما می خواهیم که اجساد را از میان گل و لای بیرون بیاورند. زیرا اگر سیل بیاید آنگاه معلوم نیست که این اجساد با سیل به کجا روند.»

سازمان بین المللی مهاجرت که در ژنو مستقر است می گوید توزیع کمک ها به علت ناامنی و تنش های موجود به حالت تعلیق در آمده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.