خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات سراسری در آفریقای جنوبی با استقبال گسترده روبرو شد

نظرها
انتخابات سراسری در آفریقای جنوبی با استقبال گسترده روبرو شد
اندازه متن Aa Aa

گزارش ها حکایت از استقبال وسیع مردم آفریقای جنوبی در روز چهارشنبه از انتخابات سراسری در این کشوردارد. در اولین ساعت های رای گیری جیکوب زوما رئیس جمهوری کنونی و نیز جولیوس مالما رهبر حزب مبارزان آزادی اقتصادی و هلن زیله رهبر حزب اتحاد دمکراتیک، یعنی احزاب رقیب کنگره ملی آفریقا، رای خود را به صندوق ریختند.

از ویژگی های مهم این انتخابات شرکت رای اولی هاست که متعلق به اولین نسل پس از دوران تبعیض نژادی اند و به نظر تحلیل گران رای آن ها در پیروزی هر یک از رقیبان بسیار موثر است.

فردریک ویلم دکلرک، آخرین رئیس جمهور دوران آپارتاید و برنده جایزه صلح نوبل بر برگزاری آرام انتخابات تاکید کرد و گفت: “این یکی از موفقیت ها برای آفریقای جنوبی جدید است که مردم به اتفاق هم به آن دست می یابند. تنش میان گروه های قومی و نژادی نیز بسیار کمتر از آنچه گاه در رسانه ها و یا بین رهبران سیاسی ظاهر می شود بود.”

بنا به گزارش ها حدود ۲۵ میلیون نفر یعنی نیمی از جمعیت کشور برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند. اگرچه نارضایتی عمومی از بیکاری و فساد مالی گسترش یافته، اما به نظر می رسد حزب حاکم کنگره ملی آفریقا بار دیگر پیروز این انتخابات شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.