خبر فوری
This content is not available in your region

نشست «وال دوشس»؛ بررسی معزل پیوستن جوانان به گروههای جهادی

نظرها
نشست «وال دوشس»؛ بررسی معزل پیوستن جوانان به گروههای جهادی
اندازه متن Aa Aa

اسلامگرایان افراطی و گروه های جهادی، همواره در پی انجام فعالیت های تبلیغاتی جهت جذب جوانان هستند. گرایش جوانان به این گروهها و روانه شدنشان به جبهه های جنگ، به مشکلی جدی برای کشورهای مبدا تبدیل شده است.

روز پنجشنبه، به منظور چاره اندیشی برای این معزل، شهر بروکسل میزبان نشستی بین المللی در سطح وزرای کشور اتحادیه اروپا بود.

ژیل دو کرکُو، هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم اروپا در پایان این نشست گفت: «ما با جوانانی روبرو هستیم که در پی ماجراجویی هایی می گردند. تاسفبار است اما گویی بازی های اینترنتی دیگر به دهانشان مزه ندارد و گمان می کنند جنگ کردن هیجان انگیز است.»

در این نشست، که همچون مکان برگزاری اش، وال دوشس نام گرفته است، برنار کازنو، وزیر کشور فرانسه نیز به نمایندگی از این کشور حضور داشت.

آقای کازنو گفت: «هدف ما فعال شدن تمامی امکانات قضایی به منظور شناسایی شبکه های فعال جهادی و آگاهی از گستره فعالیت شان است.»

ژوئل میلکه، وزیر کشور بلژیک نیز گفت: «باعث خوشحالی است که این گردهمایی ها باعث همکاری و تبادل هر چه بیشتر آگاهی و اطلاعات و طراحی برنامه های ملی می شود. برنامه هایی که روز به روز کارآتر و گسترده تر می شوند.»

کشورهای آلمان، آمریکا، اردن، اسپانیا، انگلیس، ترکیه، تونس، فرانسه، سوئد، مراکش و هلند در این نشست شرکت کردند.

شارل سلامه، خبرنگار یورونیوز در بروکسل می گوید: «جلوگیری از اعزام نیروهای جهادی به سوریه، همچنین به اروپا امکان این را می دهد که با مشکلات ناشی از بازگشت افراد با تجربه تروریسم به کشورهایشان مقابله کند. اما نقطه ضعف این نشست، تبادل اطلاعات موثق در میان کشورهای شرکت کننده در مورد جهادی ها بود.»