خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

«بوکوحرام» دشمن اصلی تعلیم و تربیت دختران نوجوان

نظرها
«بوکوحرام» دشمن اصلی تعلیم و تربیت دختران نوجوان
اندازه متن Aa Aa

گزارش تفصیلی

گروه اسلامگرای افراطی بوکوحرام مدرسه ای را در چهاردهم آوریل به آتش کشید و ۲۲۳ دختر دانش آموز آن را به اسارت گرفت. تنها بخش معدودی از دختران بیگناه موفق به فرار شدند. از نگاه این اسلامگرایان افراطی تحصیلات حرام است.

یکی از دختران می گوید: «فکر کردیم سرباز هستند و از ما خواستند تا سوار خودروهایشان شویم، من و دوستم موفق شدیم به بیرون بپریم و بسوی خانه رهسپار شدیم، فهمیدیم که جنایتکارند.»

بر خلاف هدف اولیه این مردان، آنها تنها نماد شرم و خجالت نیجریه ای ها، خصوصا زنان و دختران این کشور هستند. سردسته آنها ابوبکر شکو، یکی از مردان خطرناک و تحت تعقیب در نیجریه است.

وی پس از گروگان گرفتن دختران گفت: «ما دختران را به اسارت برده ایم تا با مردان ازدواج کنند. ما مخالف تعلیم و تربیت غربی ها هستیم. باید از شر این روش تربیتی رهایی یافت. تکرار می کنم دختران را برای ازدواج با مردانمان به اسارت برده ایم.»

پایه های این گروه در سال ۲۰۰۲ میلادی گذاشته شد و از سال ۲۰۰۹ به بعد جانی دوباره گرفت. جهان بینی گروه، مخلوطی از اسلام افراطی و جادو و خرافات است. گروهی متاثر از جهالت که تمرکز اصلی اش را بر مبارزه علیه تحصیل دختران نوجوان بنا نهاده است.

پایه گذار اصلی بوکوحرام محمد یوسف، فردی بود که به خطابه های آتشین و خشنش معروف بود. او در سال ۲۰۰۹ بازداشت و بسرعت به گلوله سپرده شد. مرگ وی دوران تازه ای را برای هواداران افراطی این گروه رقم زد.

امروزه مبارزه علیه افراطیون شدت بیشتری گرفته اما از سوی دیگر کشتار مردم عادی از سوی اسلام گرایان افزایش یافته است. طی سال های ۲۰۱۳ و۲۰۱۴ میلادی بیش از ۲۵۰ تن از مردم بی گناه، بویژه دختران نوجوان، جانشان را به دلیل تحجرگرایی این افراد از دست داده اند.

رهبر بوکوحرام می گوید: «ما از حمله به تمام مدارسی که متاثر از غرب هستند حمایت می کنیم. قول دادیم که مدارس را به آتش بکشیم، چرا که در آنها اثری از خداوند و پیغمبر وجود ندارد. این مدارس برای از بین بردن اسلام بنا نهاده شده اند.»

تحصیل و دانش آموزی دختران مهم ترین سلاح برای مبارزه با افراطی گری در نیجریه است و افراط گرایان به خوبی به این نکته آگاهند.