خبر فوری

همبستگی جهانی با دختران ربوده شده نیجریه ای

همبستگی جهانی با دختران ربوده شده نیجریه ای
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ربوده شدن دانش آموزان یک دبیرستان دخترانه در نیجریه و رسانه ای شدن نیت اسلامگرایان بوکوحرام از این عمل، موجی از همبستگی با قربانیان و ابراز انزجار از مواضع این گروه افراطی را بدنبال داشته است.

برخی کشورهای دنیا نظیر چین، آمریکا، فرانسه و بریتانیا نیز طی یکی دو روز گذشته ابراز آمادگی کرده اند دولت ابوجا را درعملیات تجسس و آزاد کردن این دختران نوجوان یاری دهند.

علاوه بر این، برخی از چهره های مشهور دنیا از میشل اوباما گرفته یا ملاله، نوجوانی که خود قربانی افراطیون پاکستانی بوده، تا آنجلینا جولی به این موضوع واکنش نشان داده اند.

این هنرپیشه شهیر هالیوود در واکنش به این موضوع گفت: ««از شنیدن این موضوع واقعا متاسف شدم. فکر این دخترها دائم مرا به وحشت می اندازد. این قربانیان خشونت را به فروش
می رسانند. آنها بر این عقیده اند که دخترها نباید تحصیل کنند. البته که عقیده نادرستی است و حق آنهاست و مهمترین چیز برای یک دخترجوان است. ولی با آنها مثل یک شی رفتار می کنند و اگر جهان نخواهد کاری در برابر این اعمال بکند چنین سابقه فجیعی برای همیشه در تاریخ ثبت خواهد شد.»

گروه بوکوحرام که برای به اجرا درآوردن تفسیر خود از قوانین شریعت در نیجریه، تاکنون از هیچ فعالیتی ولو آدم کشی و گروگانگیری دریغ نکرده است، ربودن این دختران راعملی مشروع توصیف و اعلام کرده هر یک را در برابر چند دلار بفروش می رساند.

بسیاری از علمای دنیای اسلام نیز با محکوم کردن مواضع بوکوحرام ، ارتباط اندیشه های آنها با اسلام واقعی را رد کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.