خبر فوری

مخالفان مسلح اسد از حمص رفتند

مخالفان مسلح اسد از حمص رفتند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آخرین کاروان نیروهای مخالف بشار اسد شهر حمص را ترک کرد. هر چند روستای دار الکبیره از این مخالفان چون قهرمان استقبال کرد، اما سپردن حمص به دولت، آنهم در فاصله چند هفته ای از انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یک پیروزی هر چند نمادین، برای بشار اسد محسوب می شود.

حمص، این سومین شهر بزرگ سوریه و از شهرهای باستانی منطقه، در گذار دو سال جنگ و درگیری، چیزی بیش از یک خرابه بر جای نمانده است.

فرماندار حمص که به همراه نماینده سازمان ملل متحد از شهر بازدید می کرد، نوید خلع سلاح کلیه ساکنان شهر را داده است.

یعقوب الحلو، بازرس دفتر هماهنگی های انساندوستانه سازمان ملل متحد در جریان این بازدید گفت: «به توافق دوجانبه حاصل شده مبنی بر آتش بس احترام کامل گذاشته می شود. همچنین خواست خداوند و مردم سوریه بر این است که این تلاش های صلح، انشاء الله، به سر انجام برسد.»

ویدیویی که در شبکه یوتیوب قرار گرفته، شادی عده ای در شهر حمص را نشان می دهد که به نظر می رسد از هواداران بشار اسد باشند.

در پی توافق آتش بسی که با تلاش سازمان ملل متحد میان دو طرف درگیر در مناقشه سوریه انجام گرفت، مخالفان نیروهایشان را به صورت کامل از شهر حمص خارج کردند. حمص آخرین دژ مستحکم مخالفان قلمداد می شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.