خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

مخالفان اتحادیه اروپا متحد می شوند

نظرها
مخالفان اتحادیه اروپا متحد می شوند
اندازه متن Aa Aa

گزارش از اولاف برنز، خبرنگار یورونیوز

“انان بومان” شهر کوچکی در شمال فرانسه است که با پیروزی حزب دست راستی افراطی مارین لوپن در ماه مارس در خبرها مطرح شد.

کسی نمی خواهد در مقابل دوربین تلویزیون اظهار عقیده کند که مبادا به شهر، اتهام نژادپرستی وارد شود، اما واکنش شهروندان به نام بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) چندان مثبت نیست.

شهروندانی که در بازار شهر با خبرنگار یورونیوز صحبت کرده اند می گویند:

- “اروپا مرتبا به ما تحمیل می کند.” – “در ارتباط با کارگر، این یک عقب گرد اجتماعی است.” – “همیشه وعده می دهند و هرگز عمل نمی کنند.” – “ما همیشه زندگی آرامی داشته ایم؛ فشاری بر ما نبوده است و پول اضافه هم نپرداخته ایم.” – “اگر مرزها را ببندند، چطور زندگی کنیم؟ با هوا و عشق؟”

در گذشته، بسیاری از سکنه شهر در معادن ذغال سنگ کار می کردند، اما با تعطیل آنها و تبدیلشان به موزه، دیگر کار چندانی برای کسی وجود ندارد. دفاتر حزب کمونیست که زمانی بر سیاست شهر حاکم بود، اغلب بسته است.

شهردار دست راستی شهر می گوید بسیاری از اعضای حزب کمونیست به حزب او پیوسته اند و دلیلش را اتحادیه اروپا ذکر می کند.

او می گوید: “بروکسل باید متضمن امنیت باشد که نیست، مولد کار باشد که نیست، باید برقرار کننده صلح باشد، اما همه جا در اروپا درگیری است. این وجهه بروکسل امروز از دید شهروندان ماست.”

در هلند، حزب دست راستی “آزادی” خیرت ویلدرز کنترل هیچ ناحیه ای را بدست نیاورده است، اما در اینجا، در شهر “ولندام” در انتخابات پنج سال پیش اروپا، حدود پنجاه درصد آرا، نصیب دست راستی ها شد.”

در گذشته، صید مارماهی، شهر کوچک “ولندام” را رونق بخشید، اما سالهاست که تعداد مارماهی در آبهای این شهر بقدری کاهش یافته که ماهیگیران محلی ناچار شده اند مارماهی را از دیگر نقاط هلند وارد بازارشان کنند.

پروژه های پرورش مارماهی که هزینه آن توسط اتحادیه اروپا تامین می شود، امیدواریهایی بوجود آورده است، اما دست اندرکاران، اتحادیه را بخشی از مسئله تلقی می کنند.

مدیر پروژه پرورش مارماهی می گوید: “خوب است که اتحادیه اروپا برای تمیز کردن آبهای جاری مقرراتی وضع کرده است، اما اگر در آب فسفات وجود نداشته باشد، خزه های مخصوص هم که غذای مارماهی است، در آن نمی روید.”

یک ماهیگیر، توری اختراع کرده است که می توان با آن مارماهی ها را جدا از ماهی های دیگر صید کرد و ماهیهای ناخواسته را همانطور که اتحادیه اروپا انتظار دارد، بدون آنکه به آنها صدمه بخورد، دوباره به آب انداخت. اما او هم با اتحادیه اروپا مشکل دارد.

این ماهیگیر می گوید: “ما ماهیگیران مشکلات بسیاری با اتحادیه اروپا بویژه در ارتباط با مقررات آب پاکیزه و محیط زیست پرندگان داریم. اگر بخواهیم این مقررات را رعایت کنیم، دیگر جایی برای ماهیگیر نمی ماند.”

مذاکره در به اصطلاح “خانه تعامل” شهر که نسلها محل تبادل افکار شهروندان بوده، ادامه دارد. نکته مورد بحث: نارضایتی از اتحادیه اروپا!

یکی از آنها به یورونیوز می گوید: “از بیست و هشت عضو کنونی اتحادیه اروپا، حدود چهارده کشورنباید وارد آن می شدند چون واقعا اروپایی نیستند.”

دیگری از طرح نجات مالی اتحادیه انتقاد می کند: “آنهمه وجه کمکی به یونان و اسپانیا و حالا یونانی ها و اسپانیایی ها در هلند سرمایه گذاری می کنند.”

و یکی دیگر از شهروندان هم اضافه می کند: “… و آنهمه خرجی که اتحادیه دارد…میلیاردها…آنها نمی توانند به ما دروغ بگویند.”