خبر فوری
This content is not available in your region

ناامیدی بازماندگان برای زنده یافتن معدنکاران ناپدید شده در ترکیه

نظرها
ناامیدی بازماندگان برای زنده یافتن معدنکاران ناپدید شده در ترکیه
اندازه متن Aa Aa

انفجار معدن در شهر سوما تمامی نگاهها در سراسر دنیا را به سمت ترکیه بازگردانده است.
برای دستیابی به آخرین اطلاعات در مورد این حادثه با بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز که در محل حضور دارد، گفت و گو می کنیم.

از ساعاتی پس از وقوع این حادثه تاکنون همچنان در آنجا هستی. شرایط و وضعیت خانواده های بازماندگان چگونه است؟

این یکی از اسف بار ترین وقایع انفجار در معدن در تاریخ ترکیه است و حتی از نظر شمار کشته شدگان نیز بی سابقه ترین است. تنها ساعاتی پس از این حادثه خانواده و آشنایان معدنکاران به محل آمده اند تا ببیند چه اتفاقی برای عزیزانشان رخ داده و خبری از آنها بگیرند. با پیدا شدن جسد هریک از این معدنکاران صدای گریه و فغان بالا می رود و افزایش تعداد کشته شدگان نیز بازماندگان را ناامید تر کرده است. متاسفانه تاکنون هیچ خبر خوبی از داخل این معدن بیرون نیامده است.

می دانیم که با توجه به بالا بودن شمار کشته شدگان جایی برای نگه داشتن آنها وجود ندارد. اجساد پس از سرد شدن جای بیشتری می گیرند، وضعیت کنونی محل نگهداری آنها چگونه است و آیا قرار است در نهایت آنها را به جایی منتقل کنند؟

در واقع اجساد تعداد زیادی از معدنکاران کشته شده در یک محل متراکم شده اند. یکی از نجات یافتگان می گفت که بلافاصله پس از این حادثه تعداد زیادی از کارگران معدن به سمت خروجی شتافتند تا خود را نجات دهند و به همین دلیل بسیاری از اجساد در همین محل هستند و راه ورودی را بسته اند، همین امر هم سبب شده تا عملیات نجات کمی طولانی تر شود. مشکل کنونی ما باز کردن راه و ورود به داخل معدن است.

در حال حاضر اجساد یکی پس از دیگری بیرون آورده می شوند و مسلما در اینجا فضای کافی در بیمارستان برای نگهداشتن آنها نیست. سردخانه ها پر هستند و متاسفانه برخی از اجساد نیازمند نگهداری در فضایی سرد تر هستند.
همه اجساد کاملا قابل شناسایی هستند و خانواده ها نیز برای شناسایی آنها حضور دارند. برای تعداد بسیار کمی از معدنکاران که دراثر انفجار کشته شده اند نیز قرار است آزمایش “دی ان ای” انجام گیرد.

آیا هنوز می توان نسبت به زنده یافتن تعدادی از معدنکاران ناپدید شده امیدوار بود؟

با توجه به اینکه زمان زیادی از وقوع این حادثه گذشته این اتفاق خیلی غیر ممکن به نظر می رسد. گذشت هر ثانیه نیز به ضرر آنها است. تیم جستجو به ما گفته که در فضای بسیار زیادی از اعماق معدن، مقادیر زیادی گاز منوکسید کربن انباشته شده و به همین دلیل نمی توان نسبت به زنده یافتن ناپدید شدگان خیلی امیدوار بود. مگر اینکه معجزه ای رخ دهد.