خبر فوری

گزارش ویژه از لهستان و اوکراین

گزارش ویژه از لهستان و اوکراین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

“پژه مشل” شهر کوچکی در ناحیه مرزی میان لهستان و اوکراین در داخل لهستان است که نگران سرایت و پیامد بحران اوکراین در زندگی روزمره خود است. بسیاری از شهروندان “پژه مشل” امیدوارند انتخابات اروپا حداقل برخی از مشکلات جاری را حل کند.

شهردار “پژه مشل” می گوید: “فکر می کنم انتخابات اروپا به این دلایل برای لهستان مهم باشد، اینکه در مورد اوکراین چه می خواهند بکنند، و موضعشان در مورد تحریم علیه روسیه چیست. نمی خواهیم مرز لهستان و اوکراین دوباره “اتحاد جماهیر شوروی” بشود. خدا نکند!”

مردم شهردر مورد نقش اتحادیه اروپا و اوکراین در حل بحران نظرات متفاوتی دارند:

*- “اتحادیه اروپا نباید درمیان خود اختلاف داشته باشد. باید در مورد اوکراین با موضعی واحد عمل کنند.”

- “ما باید بیش از این به اوکراین کمک کنیم. من بیش از هشتاد سال سن دارم … آنچه شوروی کرد و روسیه ادامه می دهد، غیر قابل قبول است.”

- “آیا مردم اوکراین ادغام اروپا را بعنوان راه ترک کشور نمی بینند؟ اگر همه بخواهند فرار کنند، چه کسی اوکراین جدید را بسازد؟”*

بویژه تجار و کارگرانی که روزانه بدون نیاز به روادید از مرز گذشته و معاش خود را در آنسوی مرز تامین می کنند، نگران اوضاعند. بسیاری از آنها در فقدان کارخانه یا نهادی در منطقه خودشان، از راه خرید سیگار و ودکا در اوکراین و فروش آن با قیمتی بیشتر در لهستان، امرار معاش می کنند.

یک شهروند لهستانی که تنها هفت متر دورتر از مرز اوکراین اسکان دارد، می گوید: “من نخستین کسی در اوکراین خواهم بود که به اتحادیه اروپا می پیوندد. بقول لهستانی ها، تنها کافی است خانه ام را به آنسوی مرز بیندازم و در خاک لهستان باشم. اما چطور چنین چیزی ممکن است؟ لهستانی ها از ما می خواهند هرچه زودتر به اتحادیه بپیوندیم.”

در اوکراین، بسیاری از مردم از بی ثباتی خسته شده و امیدوارند انتخابات اوضاع را بهبود بخشد.

شهردار ناحیه ای نزدیک به مزر لهستان می گوید: “مردم به انتخابات ریاست جمهوری (در روز بیست و پنجم ماه مه) امید بسیاری بسته اند. فکر می کنم هشتاد درصد مردم رای بدهند. در منطقه ما لهستانی های بسیاری اسکان دارند که همیشه از ما حمایت می کنند. مردم ما در مقابل تهدیدهایی که در مقابلمان قرار دارد، متحد می شوند. همه به پرزیدنت رای خواهند داد.”

شهر “شروونوگراد” در سال 1951 میان لهستان و شوروی معامله شد و یکشبه در قلمرو شوروی قرار گرفت. جز معادن ذغال سنگ، ردی از لهستانی بودن شهر باقی نمانده است. معدن ذغال سنگ، تنها منبع عمده کار برای ساکنان شهر است.

*نظرات برخی از کارگران معدن شروونوگراد:

- “تیم ما نسبت به وقایع شرق (اوکراین) بدبین است. برای ما مهم است که کارخانه کار کند، دستمزدهایمان را بگیریم و به آینده اطمینان داشته باشیم.”

- “نمی خواهم در اوکراین گرفتاری وجود داشته باشد. دلم می خواهد همه یکدیگر را دوست داشته باشند و با هم دشمنی نکنند. می خواهم اوکراینی ها در خاک خودشان اوکراینی باقی بمانند.”

- “همه به مذاکرات مدبرانه و راه حلی منطقی از طرف سیاستمداران امید بسته اند. ما همه خواهان تصمیماتی مثبت برای کشورمان هستیم.”*

ساکنان شهر تاریخی “لویو” که قرنهاست پایتخت فرمانروایان لهستانی و دودمان هاپسبورگ و سالها زیر یوغ شوروی بوده اما خود را اروپایی می بینند، امیدوارند بتوانند به تلاش اوکراین برای پیوستن به اروپا کمک کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.