خبر فوری
This content is not available in your region

نمایش فیلم «حمص، آب نقره ای» در فستیوال فیلم کن

نظرها
نمایش فیلم «حمص، آب نقره ای» در فستیوال فیلم کن
اندازه متن Aa Aa

فیلم «حمص، آب نقره ای، تصویر سوریه از خود» فیلمی است که برای نمایش در بخش خارج از مسابقه شصت و هفتمین دوره فستیوال فیلم کن انتخاب شده است.

اسامه محمد، کارگردان فیلم، که در پاریس است برای ساخت این فیلم صدها کلیپ ویدئویی را که با تلفنهای همراه گرفته شده، از یوتیوب گرد آورده است تا شعری غمگین درباره وضعیت امروز کشورش و شهر حمص بسازد.

از کارگردان سوری می پرسیم که آیا با این کلیپهای آماتور می توان فیلم سینمایی ساخت.

کارگردان ۶۰ ساله در پاسخ می گوید: «از نظر سینماتوگرافی این نکته بسیار جالب است اینکه لرزیدن دوربین را باید چه طور تعبیر کرد. معمولا از این جلوه ویژه در کارهای سینمایی خوشم نمی آید. اما ناگهان متوجه شدم که همراه لرزش کادر فیلم، مردی که فیلم را می گیرد فریاد می زند: آزادی آزادی آزادی.»

سیماف در پاریس همکار اسامه محمد بوده است. وی کلیپ های ویدئویی را برای او روی اینترنت گذاشته است. سیماف به زبان کردی یعنی یا آب نقره ای. وی بهنگام بمبارانها و تیراندازیها وفضای اختناق و انقلاب که بر شهر حاکم بوده از زندگی روزمره خودش و از مردم اطرافش فیلم گرفته و برای کارگردان سوری فرستاده است.

اسامه محمد درباره کار کردن با سیماف می گوید:«سیماف استعاره سوریه است. دختری شجاع، لاییک و مستقل که سوریه من است. وقتی او را پیدا کردم در واقع فیلم او را پیدا کرد، کارهایش را دنبال می کردم.»

فیلم «حمص، آب نقره ای، تصویر سوریه از خود» فیلمی تأثیرگذار است، غوطه ور شدن در واقعیتی وحشت آور است که هر روز تکرار می شود. با این وجود کارگردان چارچوبی بیرونی و روایی به فیلم داده و به این ترتیب میان بیننده و واقعیتها فاصله ای به وجود آورده که دیدن فیلم را قابل تحمل می کند.

فیلم، دیگر مجموعه ای از کلیپ های ویدیویی که با تلفن همراه فیلمبرداری شده باشد نیست، بلکه به گفته خود اسامه محمد فیلمی است بر اساس هزار و یک فیلم سوری.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.