خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

انتخابات اتحادیه اروپا انتخاباتی برای دولت بلغارستان

نظرها
انتخابات اتحادیه اروپا انتخاباتی برای دولت بلغارستان
اندازه متن Aa Aa

انتخابات 25 ماه مه اتحادیه اروپا در بلغارستان نه تنها مبارزه احزاب در راهیابی به پارلمان اتحادیه بلکه نبرد آنان در خانه خواهد بود، نبردی که سرنوشت دولت فعلی را نیز تعیین خواهد کرد.

دکتر اوجیان مینچف می گوید:«اعتراضات شدید و گستردۀ سال گذشته نتوانست دولت فعلی را سرنگون کند نه به این دلیل که از حمایت عموم برخوردار است بلکه به این دلیل که تمام نهادهای قدرت از جمله نهادهای تعدی و سرکوب را نیز تحت فرمان خود دارد. انتخابات اروپا آزمون دیگری خواهد بود برای افکار عمومی در اینکه آیا رای دهندگان بلغاری موافق حکومت فعلی هستند یا نه.»

حزب حاکم سوسیالیست فعلی بلغارستان که آماج مناقشات داخلی و حملات سیاسی احزاب مخالف بوده است ممکن است در انتخابات پیش رو شانس زیادی نداشته باشد.

علاوه بر تاثیرات اعتراضات سال گذشته، حمایت حزب حاکم سوسیالیست از اتحادیه اروپا در برابر روسیه نیز ممکن است این حزب را از آرای مناطق غیرشهری بلغارستان محروم کند.

تحلیگران معتقدند اگر اکثریت فعلی پارلمان بلغارستان نتواند بیش از 9 نماینده را راهی استراسبورگ کند حزب راستگرای افراطی «حمله» بلافاصله درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام را خواهد کرد.

از سوی دیگر، بلغارستان 25 سال پس از فروپاشی کمونیسم، از اقتصاد نابسامان رنج می برد. میزان بیکاری 11 درصد و در برخی مناطق تا 22 درصد است.

محرومترین منطقه اروپا، «رازو» نیز در شمال شرق بلغارستان قرار دارد که خود فقیرترین کشور اتحادیه اروپا محسوب می شود.

با این وجود، اگرچه بلغارها از استاندارد زندگی در کشور خود ناراضی اند اما نگاه اکثر آنان به اتحادیه اروپا نگاهی مثبت است.