خبر فوری

پوتین خواستار بازپرداخت بدهی اوکراین شد

پوتین خواستار بازپرداخت بدهی اوکراین شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اجلاس بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ روز جمعه با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه گشایش یافت.

آقای پوتین در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس که با تحریم شماری از شرکت های غربی رو به رو شده است گفت: «روسیه همواره شهرتش را به عنوان یک تامین کننده واقعی انرژی اروپا ارزشمند دانسته است. مخاطرات امروز- چنانچه پدیدار شده اند- مخاطراتی درخصوص تامین گاز به اروپا است. این ما نیستیم که باید سرزنش شویم.»

آقای پوتین در ادامه با اشاره به دولت جدید اوکراین گفت: «ما باید به صراحت بگوییم- همه می فهمند درباره چه کسانی ما حرف می زنیم- اوکراین که کشوری برای ترانزیت است باید سرزنش شود. این کشور از موقعیت خود برای انتقال گاز ما به اروپا سوءاستفاده می کند.»

رئیس جمهوری روسیه در بخشی از سخنرانی خود بر مساله تنش میان کرملین و کی یف تاکید کرد. وی یادآور شد: «سال گذشته چنانچه می دانید ما یک وام بزرگ 3 میلیارد دلاری را تضمین کردیم. ما همین طور تخفیفی را برای امسال تضمین کردیم. پرسش این است که پول ما کجاست؟. چگونه این چند میلیارد دلار کمک،خرج شده است؟.»

آقای پوتین تصریح کرد: «ما 10 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی اوکراین را به رایگان تامین کرده ایم. درست به همان میزان که سالانه به لهستان صادر می کنیم. چه کسی از شما چنین حجمی از یک محموله را به رایگان و در چنین دوره زمانی تامین می کند؟.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین در بخشی از سخنانش با اشاره به اینکه روسیه از اقتصاد رو به رشدی برخوردار است تحریم های اتحادیه اروپا را بی تاثیر دانست. وی همچنین از رویکرد به شرق و قرارداد تازه صادرات گاز طبیعی به چین به عنوان سیاست های تازه اقتصادی مسکو یاد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.