خبر فوری

ممانعت جدایی طلبان شرق اوکراین از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

ممانعت جدایی طلبان شرق اوکراین از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تنش میان جدایی طلبان و نیروهای دولتی در شرق اوکراین و کشته شدن ۲۰ نفر طی درگیری های روزهای اخیر، منجر به آن شد که دولت موقت نتواند مراکز رای گیری زیادی در شرق این کشور دایر کند.

جدایی طلبان طرفدار روسیه پیشتر اعلام کرده بودند که مانع از برگزاری انتخابات در مناطق شرقی خواهند شد.

اعمال فشار این گروه ها منجر به آن شد که به گفته مقامات دولت موقت اوکراین تنها هجده درصد از مراکز اخذ رای در منطقه دونتسک قادر به فعالیت باشند و با توجه به ترس رای دهندگان برای حضور در این مراکز، میزان مشارکت مردم بسیار باشد.

در اسلوویانسک نیز جدایی طلبان طرفدار روسیه مراکز اخذ رای را تعطیل و ساختمانهای دولتی را تصرف کرده اند. همچنین گزارش می رسد که در درگیری های روز یکشنبه این منطقه، یک خبرنگار ایتالیایی و مترجم روس زبان او کشته شدند و یک عکاس فرانسوی نیز مجروح شده است.

تصمیم به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین پس از آن گرفته شد که در ماه فوریه، ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق این کشور به دلیل طرفداری از سیاستهای دولت روسیه و خودداری از عقد قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا از مقام خود عزل شد و دولت موقت اداره این کشور را برعهده گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.