خبر فوری
This content is not available in your region

نخل طلای کن برای دومین بار به ترکیه رفت

نخل طلای کن برای دومین بار به ترکیه رفت
اندازه متن Aa Aa

جشنواره فیلم کن با اهدای نخل مشهور طلا به فیلم “خواب زمستانی“، ساخته نوری بیلگه جیلان، سینماگر ترک به شصت و هفتمین دوره خود پایان داد. این دومین باری است که سینمای ترکیه نخل طلای کن را از آن خود می کند.

کارگردان ترک، جایزه خود را به کارگران معدنچی سوما و جوانانی که جانشان را در اعتراضات ماههای اخیر ترکیه از دست داده اند، تقدیم کرد.

وی درباره نخل طلای خود می گوید: “همزمانی این جایزه با صد سالگی ورود صنعت سینما به ترکیه اتفاق مبارکی است. این دومین نخل سینمای ترکیه است، ایلماز گلنی، ۳۲ سال پیش اولین آنرا از آن خود کرد، فیلمی که آنرا بسیار دوست داشتم.”

خواب زمستانی داستان یک مرد نمایشنامه نویس بدبین و ازخود راضی است که خود را به گوشه خلوتی در کوههای کاپدوکیا در فلات آناتولی تبعید می کند تا در آرامش آنجا نمایشنامه بنویسد اما تنش با زن، خواهرش، معلم ده و یک روستایی، مانع تمرکز و آرامش او برای کار می شوند.

این فیلم مانند آخرین فیلم این کارگردان نزدیک به سه ساعت است و کارگردان از اینکه هیات داوران فیملی طولانی را لایق نخل طلای کن دانسته اند، از آنها متشکر است. وی دراین باره می گوید: “انتخاب فیلم من، به این بلندی، شاید امیدی باشد برای کارگردانان سینمای هنری و مشکلات فراوان این کارگردانان برای ساخت فیلمهای بلند.”

تیری فرمو، مدیر هنری جشنواره کن، بیلگه جیلان را با اورهان پاموک، نویسنده ترک مقایسه می کند. نویسنده ای که جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرده است و یکی از کسانی است که در کتابهایش کشتار ارامنه ترکیه را بارها محکوم کرده است.

جایزه بزرگ جشنواره کن به فیلم “شگفتی ها” ساخته آلیچه روراچر، کارگردانی از ایتالیا، رسید.

او هم از دریافت جایزه بسیار خوشحال است و می گوید: “فیلم درباره یک خانواده است و حین ساخت فیلم، خانواده ای دیگر خلق شد. کارکردن با خواهرم آلبا شگفت انگیز بود اما در هر حال مثل جریان زندگی خانوادگی ام بود. کار با مونیکا بلوچی هم بی نظیر بود چرا که او هم زنی باهوش و جذاب است.”

فیلم الهامی است از زندگی خود کارگردان، زوجی کشاورز با ۴ فرزند در روستایی دورافتاده جدای از جامعه ایتالیا در آرامش روزگار می گذرانند که ناگهان یک مجری مشهور تلویزیون که نقش آنرا مونیکا بلوچی ایفا می کند زندگی این خانواده را وارد چالشهایی جدیدی می کنند.

جایزه بهترین بازگر نقش اول زن به جولیان مور رسید و تیموتی اسپال جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کرد. اسپال نقش ویلیام ترنر، منظره پرداز بریتانیایی در سالهای آخر عمرش را ایفا کرد.

آندره یی زویاگینتسف، کارگردان روس هم جایزه بهترین سناریو را از آن خود کرد. فیلم وی هم داستان مبارزه مردی مالک با یک شهردار بر سر زمین خانوادگی این مرد است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.