خبر فوری
This content is not available in your region

راهیابی ضد اروپایی های یونانی به پارلمان اروپا

نظرها
راهیابی ضد اروپایی های یونانی به پارلمان اروپا
اندازه متن Aa Aa

در یونان، هرچند تندروهای حزب راست افراطی «سپیده زرین» موفق شدند نزدیک به ده درصد آرا را به دست آورند، اما پیروزی اصلی را باید از آن حزب چپ افراطی سیریزا، دیگر حزب مخالف اتحادیه اروپا دانست.

یونان علاوه بر انتخابات پارلمان اروپا، دور دوم انتخابات محلی را هم برگزار می کرد که در آن نیز حزب آلکسیس سیپراس، موفقیت هایی به دست آورد.

آلکسیس سیپراس، رهبر سیریزا می گوید: «فردا اروپا در مورد سیریزا حرف خواهد زد. اروپایی ها شکست برنامه ریاضت اقتصادی را جشن خواهند گرفت، آن هم در کشوری که از جانب رهبران اروپا به عنوان موش آزمایشگاهی بحران اقتصادی انتخاب شده بود.»

فوتنیا کوولا از نمایندگان این حزب نیز گفت: «ما برای تمام اروپا پیام آور همبستگی، مقاومت و امید هستیم.»

حزب سیریزا نخستین پیروزی انتخاباتی تاریخش را می چشد، هرچند این حزب در انتخابات اروپا پیروز شد، اما نتوانست از ائتلاف احزاب رقیب، یعنی «دموکراسی نوین» (لیبرال – محافظه کار) و «پاسوک» (سوسیال دموکرات) به حدی فاصله بگیرد که مشروعیت دولت را زیر سوال ببرد. احتمال می رود حزب سیریزا بیش از ۲۶ درصد آرا را از آن خود کند.

هواداران سیریزا از نتایج انتخابات اروپا و انتخابات داخلی با هیجان فراوان استقبال کردند. آنان بر این باورند که این پیروزی، می تواند زمینه ساز تحولات سیاسی سریع در کشور باشد.

European parliament elections

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.