خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

انقلاب اوکراین بر بوم های هنرمندان ثبت شده است

نظرها
انقلاب اوکراین بر بوم های هنرمندان ثبت شده است
اندازه متن Aa Aa

ناآرامی ها در کشور اوکراین به هنرمندان ایده به تصویر کشیدن داستان های مناقشه را بر روی بوم های نقاشی داد. برخی از این هنرمندان، آتلیه های موقت در میدان استقلال کی یف، مرکز رویدادها برپا کردند تا لحظات تاریخی جنبش را ثبت کنند.

مارینا سوچنکو یکی از این هنرمندان است. او روزهای متوالی را بین اعتراض و نقاشی سپری کرد. مارینا قبلا فقط طبیعت را به تصویر می کشید ولی با آغاز اعتراض ها، تغییر جهت داد و شروع به رنگ آمیزی جنبه های مختلف انقلاب کرد. او می گوید: «این کاری است که هنرمند باید انجام دهد. باید آنچه را که بر ما تاثیر می گذارد نقاشی کنیم تا آنرا منتقل کنیم.»

در اوج اعتراض ها، گروه هنرمندان میدان تشکیل شد. تانیا چپراسووا، هنرمند و استاد در دانشگاه هنر است. او نیز بیشتر وقت خود را به اعتراض و نقاشی گذراند. او هم بر روی بوم و هم بر روی کلاه خودهای معترضان نقاشی کرد. او می گوید: «می خواهم نشان دهم که فقط جنگ نبود. زیبایی در اشیای به جا مانده از انقلاب منعکس شده است.»

در موزه ملی هنر اوکراین، نمایشگاه «انقلاب»، کلاژهای اریک بووه، عکاس فرانسوی را به نمایش گذاشته است. این عکاس که سه بار در طول اعتراض ها به کی یف سفر کرد، کابوس و ضرب و شتم و همچنین زندگی روزمره، هنگام یک انقلاب را ثبت کرد.

ناتالیا شوستاک، مسئول موزه می گوید: «هنر مدرن در عرصه سیاسی کار می کند. بنابراین ما نمی توانیم از انچه اتفاق افتاد مجزا باشیم.»

تاریخ، رویدادهای میدان استقلال را قضاوت خواهد کرد ولی وقتی زخم ها التیام پیدا کند، نام کشته شدگان فراموش شود و انقلاب در کلاس های درس مورد بحث واقع شود، هنر به جا مانده از آن زمان، هنچنان حضور خواهد داشت.