خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

فوتبال برای دوستی، گامی کوچک برای آرزویی بزرگ

نظرها
فوتبال برای دوستی، گامی کوچک برای آرزویی بزرگ
اندازه متن Aa Aa

احترام، دوستی، مدارا و بازی جوانمردانه ارزش هایی است که در برنامه “فوتبال برای دوستی” ترویج می شود. در دومین دوره این رویداد ورزشی که در لیسبون برگزار شد، شانزده کشور شرکت کردند، گامی کوچک که به هدفی بزرگ در آینده منتهی می شود.

هر کودکی رویایی دارد و برای برخی، دویدن دنبال توپ فوتبال و به دست آوردن جام قهرمانی رویاست، رویایی که می تواند از اینجا آغاز شود.

بیش از چهارصد بازیکن جوان که بین دوازده تا چهارده سال سن دارند از سراسر اروپا، در دومین دوره مسابقات فوتبال برای دوستی شرکت کردند. این رویداد ورزشی توسط شرکت گازپروم و همزمان با برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا برگزار شد.

در این مسابقات، بازیکنان شانزده تیم و مدرسه فوتبال اروپا به میدان رفتند تا برای پیروزی در تورنومنت فوتبال خیابانی با یکدیگر رقابت کنند و در کنار این رقابت یکدیگر را شناخته، به هم احترام گذاشته و لحظاتی منحصر به فرد را تجربه کنند و این تجربه را با همسالان خود به اشتراک بگذارند.

فرانتس بکن باوئر که سفیر این برنامه است می گوید که ورزش توان تغییر جهان را دارد: “اینکه ورزش توان تغییر جهان را دارد، جمله نلسون ماندلاست و به عقیده من این حرف درست است. شما در اینجا بهترین مثال را شاهد هستید. شانزده تیم از شانزده کشور مختلف که یکدیگر را نمی شناسند، به زبان های مختلف صحبت می کنند و به ادیان متفاوتی اعتقاد دارند، اما اگر به آنها یک توپ بدهید شروع به بازی می کنند و برای هم احترام قائلند که این نکته مهم است.”

سنت، بازی جوانمردانه، صلح، سلامتی، برابری، پیروزی و از خود گذشتگی ارزش های بنیادینی است که برگزار کنندگان و سفرای این برنامه به نسل جوان می آموزند. ویتور بایا، دروازه بان پیشین تیم ملی پرتغال در این مورد می گوید: “دوستی، برابری و سبک سالم زندگی در درجه اول اهمیت است و در درجه بعد بخش علمی و آموزشی قرار دارد. بسیار مهم است که این کودکان اهمیت مطالعه را درک کرده و بدانند که اگر می خواهند در آینده در جایگاهی قرار گیرند نباید مطالعه را رها کنند.”

ویاچسلاو کروپنکوف، مدیر شرکت گاز پروم در آلمان معتقد است که تغییر فوتبال امروز که با بیماری هایی دست به گریبان است، راه درازی در پیش دارد اما این برنامه، آغاز خوبی است.

آقای کروپنکوف در این زمینه می گوید: “من مطمئن نیستم که این برنامه فوتبال را تغییر دهد اما حداقل می تواند رویکرد آن را تغییر دهد چرا که هنوز در زمین فوتبال شاهد نژادپرستی و دیگر نکات منفی در ارتباط با خشونت هستیم. امیدواریم کودکانمان درک کنند که فوتبال، ورزشی خوب و توام با مهربانی است.”

آناتولی تیموشچوک کاپیتان سابق تیم ملی اوکراین عقیده دارد که این برنامه رویدادی است که می تواند باعث رشد نوجوانان شده، راه درست را به آنان نشان دهد و همزمان اسباب سرگرمی آنها را فراهم آورد.

آقای تیموشچوک در این باره می گوید: “این برنامه برای من خیلی مهم است. من با کمال رضایت به اینجا آمدم زیرا این فرصتی برای بازیکنان جوان است که در چنین رقابتی حضور یابند. به عقیده من، این ایده خوبی است که من در زمان کودکی از آن برخوردار نبودم.”

شانزده تیم با شانزده زبان مختلف که بازیکنان آنها تنها یک رویا دارند و آن اینست که روزی یک بازیکن حرفه ای فوتبال شوند.

در پایان، برنده این تورنمنت، پرتغالی ها بودند که بعدا با تمام بازیکنان دیگر به ورزشگاه استادیو دا لوژ لیسبون رفتند و شاهد قهرمانی رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان اروپا بودند. شاید برخی از آنها در آینده بتوانند جای کاسیاس و هم تیمی هایش را بگیرند، رویایی که راه رسیدن به آن از هم اکنون آغاز شده است.