وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پاریس میزبان نمایشگاهی از «تاریخ ناویراسته ایران»

پاریس میزبان نمایشگاهی از «تاریخ ناویراسته ایران»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

«تاریخ ناویراسته ایران» عنوان نمایشگاهی از ۲۰۰ اثر هنری، زاییده پنجاه و چهار سال خلاقیت هنرمندان معاصر ایران است که در تاریخ ۲۶ اردیبهشت سال جاری در موزه هنرهای مدرن شهر پاریس افتتاح شد. نمایشگاه «تاریخ ناویراسته» روایتی از هنر و فرهنگ ایران است که سعی دارد تاریخ معاصر این سرزمین را به نمایش بگذارد.

«ولی محلوجی» یکی از مسئولان برگزاری این موزه در پاریس است. او درباره این نمایشگاه می گوید: «جشنواره ها فضای باز و آزادی را در اختیار هنر ایرانی قرار داده اند. بطور مشخص می توان گفت که بعنوان مثال موسیقی ایرانی منفعت زیادی از جشنواره ها برده است. فیلمهای ایرانی و همچنین تئاتر نیز توانسته در سایه جشنواره ها پیشرفت کند. این نمایشگاه نگاه اجمالی به همه این جشنواره ها دارد.»

آثار نمایش داده شده مجموعه ای از عکس، فیلم، نقاشی، مجسمه، پوستر و گرافیک در سه دوره زمانی است. دوره اول شامل سال های ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۹ خورشیدی، دوره دوم زمان انقلاب و جنگ ایران و عراق، و دوره سوم سال های پس از جنگ ایران و عراق تا امروز است.

مهمترین هدف از برگزاری این نمایشگاه مبارزه با کلیشه ای است که انقلاب را پایان مدرنیته در ایران عنوان می کند. برپاکنندگان نمایشگاه سعی کرده اند نشان دهند که با وقوع انقلاب در ایران مدرنیته نه تنها به پایان نمی رسد بلکه با شکلهایی متفاوت و تازه، ادامه پیدا می کند.

نمایشگاه تاریخ ناویراسته ایران سعی دارد ارتباطی بین ایران قبل و بعد از انقلاب پیدا کند. از عکسهای کاوه گلستان که از سطح شهر تهران گرفته شده تا تصاویر بهمن جلالی از جنگ ایران و عراق و تناقض آن با مجموعه مستندهای روایت فتح مرتضی آوینی، یا آثار نقاشی کاظم چلیپا از جنگ، همه و همه برخورد و رویکرد هنرمند با تاریخ را نمایش می دهند.