خبر فوری

مصر؛ جشن پیروزی السیسی و شادی حامیان او تحت تدابیر شدید امنیتی

مصر؛ جشن پیروزی السیسی و شادی حامیان او تحت تدابیر شدید امنیتی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

استودیوی یورونیوز: برای بررسی بیشتر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مصر به سراغ خبرنگارمان محمد شیخ ابراهیم در قاهره می رویم و از وی می پرسیم آیا می توانید در فردای اعلام رسمی برندۀ انتخابات، تصویری از فضای خیابانهای مصر را به ما ارائه دهید؟

محمد شیخ ابراهیم: فضا، فضای جشن پیروزی عبدالفتاح السیسی در انتخابات و شادی طرفداران وی در میادین قاهره است. و این در حالی است که تدابیر امنیتی شدیدی برقرار است و تانکها، نیروهای ارتش و پلیس از آغاز بامداد در مکانهای عمومی مستقر شده اند تا امنیت را تامین کنند. حضور آنان برای جلوگیری از به هم خوردن احتمالی امنیت فضای جشن و شادی است.

استودیوی یورونیوز: بزرگترین چالشهایی که عبدالفتاح السیسی در طول دوره ریاست جمهوری اش با آنها روبرو خواهد شد چیست؟

محمد شیخ ابراهیم: دو چالش اصلی، چالش های اقتصادی و امنیتی است. چالش امنیتی عمده از این نظر که اعضای جنبش اخوان المسلمین مرتبا به اعتراضات خود ادامه می دهند در حالی که فعالیت آنان ممنوع اعلام شده است. از این رو همه منتظرند ببیند وی چگونه با چالش امنیتی که بزرگترین دغدغه مصری هاست، برخورد خواهد کرد. از سوی دیگر همه می دانند که مصر از بحران اقتصادی رنج می برد، کسری بودجه دهها میلیاردی و کاهش شدید ارزش سهام مصر در بازار بورس در دو روز گذشته مثالهای بارز چالشهای اقتصادی مصر ا. از این دیدگاه نیز مصری ها می خواهند بدانند رئیس جمهوری جدید چگونه خواهد توانست وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد، سرمایه گذاران را بازگرداند و بخش گردشگری را احیا کند، مسائلی که از سه سال پیش تاثیری منفی بر مصر گذاشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.