خبر فوری

اسپانیا؛ نشست هیات دولت برای بررسی لایحه کناره گیری از سلطنت

اسپانیا؛ نشست هیات دولت برای بررسی لایحه کناره گیری از سلطنت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک روز پس از اعلام کناره گیری خوان کارلوس پادشاه اسپانیا، دولت این کشور مراحل قانونی انتقال سلطنت به شاهزاده فیلیپه، پسر او را آماده می کند. نشست فوق العاده وزیران اسپانیا صبح سه شنبه برای تصویب «لایحه ای برای جانشینی پادشاه» برگزار شد.

لایحه دولت باید به تصویب پارلمان برسد تا استعفای پادشاه شکل قانونی به خود بگیرد. رسانه های اسپانیا اعلام کردند بیش از نود درصد از نمایندگان این کشور با کناره گیری پادشاه اسپانیا موافق هستند و تا هجدهم ژوئن، دو هفته دیگر، این قانون را که فیلیپه، ولیعهد چهل و چهارساله اسپانیا را به تخت سلطنت می نشاند به تصویب خواهند رساند.

با وجود افت محبوبیت پادشاه اسپانیا در پایان سلطنت، شاهزاده فیلیپه هنوز از محبوبیت خوبی برخوردار است.

با این حال روز دوشنبه پس از اعلام کناره گیری خوان کارلوس، هزاران تن از مخالفان نظام سلطنتی در اسپانیا در مادرید و چند شهر بزرگ دیگر تظاهرات کردند و خواهان برگزاری همه پرسی شدند.

ماریانو راخوی، رییس دولت اسپانیا روز سه شنبه گفت که سلطنت اسپانیا طرفداران بسیاری در کشور دارد اما جمهوری خواهان می توانند با استفاده از «ابزار قانونی» نظر خود را مطرح کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.