خبر فوری

نگاهی به برازوکا، توپ رسمی جام جهانی برزیل

نگاهی به برازوکا، توپ رسمی جام جهانی برزیل
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

برازوکا نام رسمی توپ فوتبالی است که در جام جهانی برزیل به کار گرفته خواهد شد. این توپ توسط شرکت آدیداس طراحی شده و نسبت به سلف خود بنام جابولانی که در جام جهانی آفریقای جنوبی به کار گرفته شده، عملکرد بهتری دارد.

بازیکنان شرکت کننده در جام جهانی سال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی از توپ جابولانی راضی نبودند. انها می گفتند که این توپ در یک مسیر صاف حرکت نمی کند واین کار را به ویژه برای دروازه بانان دشوار می کرد.

تاکشی آسایی، استاد علوم ورزشی درباره این توپ می گوید:“علیرغم اینکه تعداد قطعات روی توپ کاهش یافته اما طول درزهایی که این قطعات را به هم متصل می کند و لایه رویی توپ را می سازد بلندتر شده و این مقاومت هوا در برابر توپ را کم می کند. وقتی که برازوکا در هوا حرکت می کند، مقاومت هوا به یکباره کم می شود و این به توپ اجازه می دهد که براحتی پرواز کند.”

یکی دیگر از نکات این توپ آن است که درزهای دوخت آن عمیقتر هستند و این به توپ کمک می کند که در حرکت با ثبات و بوده و بر روی یک خط صاف حرکت کند.

به گفته آقای آسایی این توپ برای حرکت به نیرویی کمتری نیاز دارد و از این حیث برای بازیکنان آسیایی که معمولا از جثه کوچکتری نسبت به همتایان غربی و آفریقایی خود برخوردارند یک نکته مثبت به حساب می آید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.