وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مرمت ستونهای زن پیکر در موزه آکروپولیس یونان

مرمت ستونهای زن پیکر در موزه آکروپولیس یونان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مسئولان موزه جدید آکروپولیس یونان تصمیم گرفته اند که کاریاتیدها یا ستونهای زن پیکر را برای مرمت و بازسازی جا به جا نکنند به این ترتیب بازدیدکنندگان می توانند جزئیات عملیات مرمت را از روی صفحه نمایش ببینند.

پاکسازی و غبار زدایی از کاریاتیدها با کمک فناوری لیزر انجام می شود. روند پاکسازی به این صورت است که تمام سطح مجسمه، میلی متر به میلی متر آن مرمت و تمیز می شود تا اینکه رنگ سفید اولیه سنگ مرمر آن آشکار می شود.

کنستانتینوس واسیلادیس رئیس برنامه حفاظت و مرمت از کاریاتیدها می گوید: «هر کاریاتید نیاز به ۶ تا ۸ ماه مرمت و بازسازی دارد. زمان لازم به وضعیت مجسمه بستگی دارد و نیاز است جهت مجسمه نسبت به بنای تاریخی تغییر داده شود، از میزان قشر تیره روی سطح معلوم می شود که کار بازسازی چه قدر زمان خواهد برد.»

دیمیتریوس پاندرمالیس، رییس موزه آکروپولیس می گوید: « کاریاتیدها بلایای متعددی را از سر گذرانده اند، آتش سوزی، جنگ، بمبگذاری و خیلی بلاهای دیگر. در دهه ۱۹۷۰میلادی تصمیم گرفته شد که مجسمه ها به موزه قدیمی آکروپولیس منتقل شوند و در آنجا در اتاقی قرار داده شدند که با نیتروژن پر شده بود. پس از آن به موزه جدید آکروپولیس منتقل شدند و می توانید ببینید که بازدیدکنندگان نه تنها کاریاتیدها بلکه فناوری نوینی که برای پاکسازی و ترمیم آنها به کار برده می شود را با دیده تحسین می نگرند.»

کار بازسازی که در آزمایشگاه انجام می شود شامل چاپ شکل ستون زن پیکر روی کاغذ است. هر قطعه با رنگی متفاوت نقش می شود و هر روز ناحیه ای را که کار ترمیم آن به انجام رسیده است، به نمایش گذاشته می شود.

در عملیات پاکسازی و مرمت، یک لکه قشر تیره که مجسمه را قبل از کار بازسازی پوشانده بود، حفظ می شود و مرجعی برای مقایسه وضعیت قبل از کار مرمت و پس از آن است.

کاترینا آناستاسوپولو، خبرنگار یورونیوز می گوید: «تمام گنجینه های باستانی که از آکروپولیس منتقل شده اند در این موزه جدید نگاه داشته می شوند که پنج سال پیش افتتاح شد. این موزه در پایین آکروپولیس ساخته شده است، به این ترتیب کاریاتیدها و مجسمه های نیایشگاه پارتنون از اینجا بر زیستگاه طبیعی خود نظر افکنده اند.»