خبر فوری
This content is not available in your region

چگونه یک حقه جنگی مسیر جنگ جهانی دوم را عوض کرد

نظرها
چگونه یک حقه جنگی مسیر جنگ جهانی دوم را عوض کرد
اندازه متن Aa Aa

ششم ژوئن سال 1944 میلادی، ده ها هزار نیروی نظامی متفقین به رهبری آمریکا و بریتانیا در سواحل نورماندی فرانسه مستقر شدند تا نقطه عطفی را در توازن نظامی دو طرف اصلی درگیر در جنگ جهانی دوم رقم بزنند.

عملیاتی که فقط طراحی آن سه سال طول کشیده بود، بر مبنای یک حقه توانست مسیر جنگ را به نفع نیروهای متفقین عوض کند.

متفقین در نزدیکی کانال مانش بخشی از نیروهای خود را مستقر کرده بودند تا نازیها تصور کنند که حمله آنها از منطقه کاله فرانسه صورت خواهد گرفت. متفقین برای این که نسبت به موثر بودن حقه خود مطمئن شوند، همزمان به طور مصنوعی در این منطقه ترافیک رادیویی ایجاد کردند تا آلمانیها تصور کنند که نیروهای زیادی در این منطقه مستقر شده اند.

در حالی که رادارهای نیروهای آلمانی حاکی از فعالیت گسترده نیروهای نظامی متفقین در کاله بود، نیروهای اصلی آنها در سواحل نورماندی استقرار پیدا کردند.

نازیها که با این حقه فریب خورده بودند، بخش اعظمی از نیروهای خود را در کاله مستقر کردند و فقط یک گروه کوچکی از نیروهایشان را روانه نورماندی کردند.

در نتیجه، نیروهای متفقین تحت رهبری ژنرال دوايت آيزنهاور توانستند یکی از بزرگترین عملیات آبی-خاکی تاریخ را با موفقیت آغاز کنند و در دو روز اول، ضربات سنگینی به نیروهای آلمانی وارد کنند. هرچند درگیریهای سنگین بین دو طرف تا دو ماه ادامه داشت.

تحلیلگران بر این باور هستند که پیروزی نیروهای متفقین در نورماندی، آغازگر آزادسازی مناطق تحت اشغال نازی در اروپا از جمله فرانسه بود.

پوشش خبری هفتادمین سالروز ورود نیروهای متفقین به نرماندی برنامه زنده یورونیوز

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.